Wiadomości z Żor

Jakie zastosowanie mają wagi hakowe?

  • Dodano: 2023-03-15 12:30

Wagi hakowe to specyficzny rodzaj wag przemysłowych. Pozwalają one na dokonanie pomiaru towarów, których nie da się zważyć za pomocą zwykłej wagi. Pomiar dokonywany jest w powietrzu za pomocą specjalnego haka. Czym dokładnie są wagi wiszące, gdzie znajdują swoje zastosowanie i jak są zbudowane? Odpowiadamy.

Czym są wagi hakowe?

Wagi hakowe nazywane są również dźwigowymi lub wiszącymi. Jest to specyficzny rodzaj wag przemysłowych, który jest przeznaczony do ważenia przedmiotów o dużych rozmiarach i wadze, których z różnych powodów nie można zważyć za pomocą tradycyjnej wagi. Waga wisząca składa się z haka, który jest przymocowany do dźwigu oraz elektronicznego systemu pomiarowego.

Ten rodzaj wagi jest niezwykle prosty i komfortowy w użyciu. Jest to bardzo wytrzymały rodzaj wagi, który pozwala na uniesienie towaru o bardzo dużej masie. Oprócz tego waga hakowa gwarantuje bardzo dużą dokładność pomiaru, co pozwala na skuteczną optymalizację procesów produkcyjnych. To właśnie dlatego wagi wiszące cieszą się tak dużą popularnością w różnych gałęziach przemysłu.

Jakie zastosowanie mają wagi hakowe?

Wagi hakowe znajdują zastosowanie w bardzo wielu branżach. Jedną z najpowszechniejszych jest bez wątpienia transport. Tego rodzaju wagi są bardzo często wykorzystywane do ważenia towaru przed załadunkiem oraz po rozładunku. Dzięki swojej konstrukcji pozwalają na ważenie produktów za pomocą łańcuchów, linek oraz taśm.

Innym obszarem, w którym chętnie wykorzystuje się wagi wiszące, jest przemysł budowlany. Pozwalają one na zważenie takich materiałów jak m.in. drewno, beton, cegły czy elementy stalowe. Tego rodzaju pomiary mogą być pomocne np. do oszacowania ilości materiału potrzebnego do zrealizowania konkretnego projektu. Wśród innych branż, gdzie wagi hakowe znajdują swoje zastosowanie, wymienić można m.in. przemysł rybny, samochodowy oraz stoczniowy. 

Jak zbudowane są wagi hakowe?

Waga hakowa składa się z kilku współpracujących ze sobą elementów. Najważniejszym z nich jest oczywiście hak, który służy do podnoszenia towaru. Na haku mogą być zawieszone łańcuchy lub linki, które pozwalają na podwieszenie danego przedmiotu. Sam hak przymocowany jest to korpusu wagi, w którym znajdują się urządzenia pomiarowe.

Korpus zabezpieczony jest obudową, która chroni wagę przed uszkodzeniami. Wewnątrz urządzenia znajdują się czujniki pomiarowe, takie jak tensometry lub czujniki hydrauliczne. Przekazują one informacje o wadze do układów elektronicznych, które przetwarzają i wyświetlają wyniki pomiarów.

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zory.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.