Wiadomości z Żor

Jak wybrać dostawcę automatyki przemysłowej?

  • Dodano: 2022-06-06 14:45

Automatyka przemysłowa to jedna z gałęzi inżynierii elektromechanicznej, która rozwija się w naprawdę zaskakująco szybkim tempie. Wykorzystywana jest w procesach produkcyjnych  bardzo wielu branż i znacząco wpływa na ich wydajność.

Mechanizmy wykorzystywane w procesach automatyki przemysłowej to nowoczesne systemy na najwyższym poziomie technologicznym. Służą one m.in. do sterowania, nadzorowania, kontrolowania oraz monitorowania produkcji na liniach przemysłowych. Chcesz wiedzieć, jak wybrać odpowiedniego dostawcę automatyki przemysłowej dla swojej firmy? Zapraszamy do lektury!

Procesy produkcyjne a automatyka przemysłowa

Od wielu lat jednym z najważniejszych zagadnień inżynierii elektrycznej, który pozwala na podniesienie parametrów produkcji, jest automatyzacja procesów produkcyjnych, a także wykorzystanie urządzeń elektronicznych. Producenci regularnie wprowadzają nowe rozwiązania, które umożliwiają zautomatyzowanie konkretnych procesów produkcyjnych. Niejednokrotnie dotyczy to również całych branż. Pozwala to więc na optymalizowanie produkcji, a w konsekwencji na zwiększanie zysków przedsiębiorstw wytwórczych.

W wielu fabrykach oraz zakładach przemysłowych można spotkać całe linie produkcyjne złożone z urządzeń, które zastępują pracę rąk ludzkich. Takie rozwiązanie to same korzyści. Oprócz oczywistej, czyli pełnej automatyzacji produkcji, wymienia się także powtarzalność (czyli bezbłędne wykonywanie tych samych produktów), zwiększenie wydajności, możliwość zastąpienia ludzi maszynami (szczególnie przy pracach niebezpiecznych oraz monotonnych) oraz lepsza wydajność – również w bardzo trudnych warunkach. 

Bardzo ważnymi urządzeniami z zakresu automatyki przemysłowej są sprzęty kontrolno-pomiarowe jak sterowniki plc, panele operatorskie które odpowiadają za monitorowanie, nadzorowanie, a także raportowanie o stanie danych procesów produkcyjnych. To one pozwalają na stałe monitorowanie wydajności, warunków pracy, a także wielu innych, równie istotnych parametrów dla procesu produkcyjnego. Warto zaopatrzyć się również w wysokiej jakości serwonapędy.

Połączenie szeregu urządzeń o wysokim poziomie zaawansowania pod względem technologicznym i stworzenie z nich działającego systemu jest dużym wyczynem i wymaga zarówno wiedzy, jak i umiejętności. Najważniejszy jest bez wątpienia odpowiedni projekt, a także wdrożenie rozwiązań przy pomocy odpowiednio dopasowanych mechanizmów z zakresu automatyki przemysłowej. W ciągu ostatnich kilku lat bardzo mocno rozwinął się rynek firm, które oferują sprzęty do automatyki oraz robotyki. Z tego powodu przed zakupem urządzeń należy zwrócić uwagę na kilka aspektów, które pomogą przy wyborze najlepszego dostawcy tychże mechanizmów.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze automatyki przemysłowej?

Przede wszystkim duże znaczenie mają umiejętności, jak również liczba wykonanych projektów, czyli po prostu doświadczenie. Automatyka przemysłowa jest dziedziną o dużym stopniu zaawansowania, która często wymaga zastosowania rozwiązań indywidualnych, które będą spełniały oczekiwania danego przedsiębiorstwa. Stąd też zwykle właśnie firmy z bogatym portfolio są tymi, które zdecydowanie lepiej sprawdzą się przy wykonywaniu skomplikowanej automatyki przemysłowej.

Kolejna kwestia to profesjonalne doradztwo. Ono również ma ogromne znaczenie. Przedsiębiorstwa, które zapewniają automatykę przemysłową, w swoich ofertach często mają również usługi doradcze. Warto z nich skorzystać, ponieważ pozwoli to na dokładne dopasowanie konkretnego rozwiązania do danego przypadku. 

Czy cena automatyki przemysłowej ma znaczenie?

I tak, i nie. Cenę warto wziąć pod uwagę w trzeciej kolejności, na pierwszych miejscach stawiając to, o czym pisaliśmy powyżej. Warto mieć na uwadze fakt, że w tej branży cena idzie w parze z jakością, dlatego nie powinno się sięgać po najtańsze rozwiązania. 

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zory.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.