Wiadomości z Żor

Jak Polacy mieszkający za granicą mogą uzyskać kredyt hipoteczny?

  • Dodano: 2019-10-01 11:00

Większość obywateli Polski po podjęciu decyzji co do opuszczenia kraju liczy na to, że w pewnym momencie życia uda im się wrócić, zapewniając sobie odpowiednie warunki bytowe. Dla części z nich motywacją do wyjazdu były wysokie zarobki za granicą, dla innych – chęć zmiany środowiska. Po czasie niektórzy z nich zaczną zastanawiać się nad wzięciem kredytu, aby zakupić w Polsce mieszkanie, do celów zarobkowych (wynajmowania) i prywatnych. W jaki sposób mogą to zrobić?

Z powodu Rekomendacji S, wdrożonej przez Komisję Nadzoru Finansowego w roku 2014, instytucje bankowe nie mogą przyznawać pożyczek hipotecznych jednostkom nieotrzymującym wypłaty w walucie, w której ma zostać wydany kredyt. Problemem jest to, że oferty kredytowe walutowe zdecydowanej większości polskich banków nie są zbyt rozbudowane, a całej sytuacji nie pomagają efekty Czarnego czwartku sprzed czterech lat. Z tego powodu cała procedura jest zarówno droższa w obsłudze, jak i bardziej kompleksowa i czasochłonna.

Wynagrodzenie wypłacane w formie dolarów, funtów i euro są bardziej uprzywilejowane z punktu widzenia polskiej placówki bankowej, w przeciwieństwie do tych otrzymywanych w koronach duńskich/islandzkich.

Jakie dokumenty będą potrzebne?

Tylko mając niniejsze dokumenty, bank rozpocznie weryfikowanie podania o kredyt w obcej walucie:

  • zaświadczenie przygotowane w języku polskim (czynnością tą może zająć się jedynie tłumacz przysięgły) na temat zatrudnienia i dowodów klienta,
  • oryginalne dokumenty przedstawiające zeznania podatkowe. Istnieje też możliwość zorganizowania wyciągów tychże,
  • pełną historię kredytową pochodzącą z kraju, w którym obecnie przebywa klient,
  • pozwolenie na przebywanie i pracowanie w danym państwie (tylko, jeśli jest w nim wymagane).

"Szczegółowa lista dokumentów różni się w zależności od sytuacji zawodowej i prywatnej kredytobiorcy, dlatego dla każdego naszego klienta tworzymy szczegółowy plan. Zdobycie wszystkich zaświadczeń często bywa jednym z bardziej czasochłonnych etapów starania się o kredyt hipoteczny." - źródło: Expander

Dodatkowa metoda

Gdy próba samodzielnego uzyskania kredytu hipotecznego kończy się niepowodzeniem, warto zastanowić się nad tym, aby razem z członkiem rodziny (zarabiającym w złotówkach) złożyć wniosek o kredyt wspólny. Wtedy określanie zdolności kredytowej związane będzie ze zrównaniem wypłaty zagranicznej z tą otrzymywaną w Polsce. Posługując się przykładem dla zobrazowania załóżmy, że pierwsza z nich będzie wynosić 15 tys. złotych, a druga 10 tys. Wtedy dochód będzie na poziomie 15 tys.

Jeśli współkredytobiorca sobie zażyczy, to po otrzymaniu kwoty kredytu może pozbyć się zobowiązania bankowego, przekierowując je całe na osobę mieszkającą za granicą.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zory.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.