Dobór wkładów do zniczy szklanych i plastikowych nie jest, wbrew pozorom, oczywisty. Dobrze jest zatem wiedzieć, czym się kierować przy ich zakupie. Które z nich palą się najdłużej? Jakie nadają się lepiej latem, a jakie zimą? Co zrobić, aby idealnie pasowały do znicza? Sprawdź.
Wkłady do zniczy – jak je dobierać?
Oto kryteria, które dobrze jest wziąć pod uwagę przy zakupie wkładów do zniczy.
Rozmiar wkładu do zniczy
W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na rozmiar wkładu (https://zniczefenix.pl/wklady/). Powinien on bez problemu zmieścić się w górnym otworze znicza. Jeśli będzie zbyt wysoki, doprowadzi do zasłonięcia otworów, przez co zniknie dostęp do tlenu, dym nie będzie mógł przedostać się na zewnątrz, a konsekwencją tego będzie jego zgaśnięcie. Wkład nie powinien być także zbyt niski, ponieważ w wyniku tego ściany znicza zostaną okopcone. Średnicę wkładu należy dopasować do średnicy otworu w szkle – to zapewni mu stabilność. Dzięki temu nie będzie ryzyka, że tuba się przepali.
Rodzaj wypełnienia wkładów do zniczy
Można wyróżnić kilka najpopularniejszych wkładów do zniczy. Oto te spotykane najczęściej.
- Parafinowe wkłady do zniczy – wykonane są, jak sama nazwa wskazuje, z parafiny, w niskich temperaturach dochodzi do ich wypalenia trochę szybciej niż w przypadku wkładów olejowych, świetnie odnajdują się jednak wiosną i latem – dotyczy to zarówno wkładów zalewanych, jak i prasowanych. Generalnie uznaje się, że dobrze się one palą przez cały rok. Zaletą tych wkładów jest również to, że jeżeli są odpowiednio zabezpieczone, płomień nie zgaśnie na deszczu czy nawet przy silnym wietrze.
- Olejowe wkłady do zniczy – wykonane są z oleju mineralnego lub roślinnego, dobrze palą się nawet w niskich temperaturach, jednak w tych wysokich mogą się roztapiać. Niektórzy producenci deklarują, że zdają one egzamin nawet od 20 do -150 stopni Celsjusza. Pewne jest to, że latem lepszy będzie knot cieńszy, natomiast zimą – grubszy.
- Woskowe wkłady do zniczy – wykonane są z wosku, pojawiają się coraz rzadziej, jednak wciąż można je zauważyć na grobach. Ich największą wadą jest to, że szybko się spalają. Atutem np. pszczelego czy sojowego wosku jest natomiast to, że są to rozwiązania przyjazne dla środowiska.
Na co jeszcze zwrócić uwagę? Pamiętaj, że wysoki wkład do zniczy z reguły pali się dłużej. Jeżeli zależy Ci na najbardziej ekonomicznym rozwiązaniu, polecamy wybrać wkłady parafinowe. Tymczasem tanie wkłady do zniczy znajdziesz w sklepie ZniczeFenix!