Żory - portal miejski Zory.com.pl

Wiadomości z Żor

Żorzanin w rejestrze przestępców seksualnych

  • Dodano: 2018-01-05 09:45, aktualizacja: 2018-01-05 10:46

1 stycznia Ministerstwo Sprawiedliwości ujawniło dane sprawców przestępstw na tle seksualnym. Wśród skazanych znajduje się jeden mężczyzna urodzony w Żorach.

Dane mężczyzny (rocznik 1984) są dostępne w publicznym rejestrze od Nowego Roku. Wynika z nich, że w latach 2009-2010 dopuścił się na kilku przestępstw na tle seksualnym, m.in. obcował płciowo z małoletnim poniżej lat 15 roku życia. Za swoje czyny usłyszał wyrok 3 lat pozbawienia wolności, miał też obowiązek powstrzymywania się od przebywania w określonych środowiskach lub miejscach oraz zakaz zbliżania się do pokrzywdzonej na odległość bliższą niż 100 metrów. Karę zakończył odbywać w lipcu 2016 roku. Gdzie obecnie przebywa? Jest to weryfikowane.

Wnioski online w jednym miejscu Pobierz

Rejestr można znaleźć tutaj, podzielono go na dwie części.

Do części niepublicznej mają dostęp tylko przedstawiciele organów ścigania i wymiaru sprawiedliwości, a także instytucji zajmujących się opieką nad dziećmi. Dyrektorzy szkół czy organizatorzy wypoczynku dla dzieci (np. kolonii letnich, wyjazdów na ferie zimowe, agroturystyki, obozów sportowych) będą musieli sprawdzać, czy nowo zatrudniane przez nich osoby figurują w tym rejestrze. Kto tego nie dopełni lub zatrudni osobę, o której wie, że figuruje ona w rejestrze, narazi się na karę aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny nie niższej niż 1000 zł;

Najgroźniejsi przestępcy trafili też do rejestru publicznego. Znajdziemy tu nie tylko personalia i wizerunek sprawcy, ale też datę popełnienia przez niego czynu oraz informację o orzeczonych karach.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.