Wiadomości z Żor

Żorzanie uczcili Narodowe Święto Niepodległości

  • Dodano: 2019-11-12 12:00

W poniedziałek, 11 listopada w całym kraju świętowano 101. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

Z okazji także w naszym mieście odbyły się oficjalne uroczystości oraz sportowo-kulturalne wydarzenia towarzyszące.

Miejskie obchody Narodowego Święta Niepodległości tradycyjnie już rozpoczęły się od złożenia hołdu bohaterom, którym zawdzięczamy suwerenność naszego kraju. Goszczący w Żorach Minister Środowiska – Michał Woś, a także władze miasta na czele z Waldemarem Sochą – Prezydentem Miasta Żory, Danielem Wawrzyczkiem – Zastępcą Prezydenta Miasta i Piotrem Kosztyłą – Przewodniczącym Rady Miasta oraz przedstawiciele służb mundurowych, miejskich instytucji, stowarzyszeń i organizacji działających w Żorach złożyli kwiaty pod tablicą Marszałka Józefa Piłsudskiego przy ul. Szeptyckiego oraz pod Pomnikiem Walczących o Wolną Polskę na Placu Pamięci Narodowej przy ul. Klimka. Następnie w kościele pw. św. św. Apostołów Filipa i Jakuba odbyła się uroczysta msza święta w intencji Ojczyzny.

W obchody Narodowego Święta Niepodległości włączyli się także harcerze, którzy przy ul. Klimka zorganizowali swój apel, prowadzony przez Hufiec ZHP Żory im. hm. Władysława Drobnego. Poza oficjalną częścią obchodów 11 listopada, w Żorach tradycją stały się już sportowe i kulturalne wydarzenia organizowane dla uczczenia dnia, w którym Polska odzyskała suwerenność. Punktualnie o godzinie 11:11 setki biegaczy wystartowały w II Biegu Biało-Czerwonym uliczkami starego miasta, tworząc biało-czerwoną „żywą flagę”. Natomiast na terenie leśnej strzelnicy „Dębina” mieszkańcy tradycyjnie już mogli wziąć udział w Otwartych Zawodach Strzeleckich, organizowanych przez Kurkowe Bractwo Strzeleckie w Żorach we współpracy z Miejskim Ośrodkiem Sportu i Rekreacji oraz Urzędem Miasta Żory.

W samo południe żorzanie włączyli się w ogólnopolską akcję pn. „Niepodległa do hymnu!”, wspólnie śpiewając „Mazurka Dąbrowskiego”. Po hymnie do wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych mieszkańców zaprosił zespół Voce Segreto pod dyrekcją Andrzeja Marcińca.  Następnie na rynku odbył się happening pt. „Flagi Pani Flagi”, autorstwa żorskiej artystki – Anny Flagi. Ostatnim punktem obchodów Narodowego Święta Niepodległości była bezpłatna projekcja filmu pt. „Piłsudski” w kinie „Na Starówce".

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zory.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również