To kolejny duży krok do przywrócenia dawnej świetności Zespołowi Parkowo-Pałacowemu w Baranowicach.
We wtorek, 14 lipca uroczyście podpisana została umowa z wybranym w procedurze przetargowej wykonawcą inwestycji, którym zostało konsorcjum firm ARS LONGA Konserwacja Dzieł Sztuki i Obiektów Zabytkowych J.D.M. Mazur, Sp. J z Krakowa oraz Wodpol Sp. z o.o. z Żywca.
Przypomnijmy, że Miasto Żory otrzymało dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w wysokości aż 13 153 015,14 zł na realizację projektu pn. „W trosce o śląskie dziedzictwo - renowacja Zespołu Parkowo-Pałacowego w Żorach”.
Podczas uroczystego podpisania umowy na wykonanie renowacji Pałacu w Baranowicach historię obiektu przybliżył zebranym Jan Delowicz z Muzeum Miejskiego w Żorach. Po II wojnie światowej Pałac pełnił funkcję ośrodka rekreacyjno-wypoczynkowego huty „Kościuszko”. Następnie od 1952 roku do początku lat 90. XX w. znajdowała się tam szkoła podstawowa. Po jej przeniesieniu w inne miejsce, pałac został sprzedany i miał kilku właścicieli.
Gmina widząc, że Pałac popada w ruinę odkupiła go i czyniła wieloletnie starania, żeby doszło do jego modernizacji. Był to długi i trudny proces. Dziś dobrnęliśmy do szczęśliwego początku faktycznej renowacji tego obiektu. Mam nadzieję, że niedługo będziemy mogli spotkać się znów w pięknie odnowionym Pałacu, a także w sąsiadującym z nim parku. Chcemy w tym miejscu stworzyć centrum rekreacji i wypoczynku dla całego miasta – powiedział podczas podpisania umowy Waldemar Socha, Prezydent Miasta Żory.
W ramach projektu pn. „W trosce o śląskie dziedzictwo - renowacja Zespołu Parkowo-Pałacowego w Żorach” przeprowadzone zostaną kompleksowe działania, polegające na renowacji zabytkowego pałacu z XVII wieku oraz zagospodarowaniu jego otoczenia i znajdującego się przy nim parku w stylu angielskim, z licznymi starymi drzewami i pomnikami przyrody. Inwestycja, której łączny koszt oszacowano na ponad 19 milionów złotych pozwoli na uratowanie przed zniszczeniem niepowtarzalnego obiektu, stanowiącego wyjątkowy przykład architektury pałacowej na terenie Żor i tej części województwa śląskiego. Pałac zostanie odrestaurowany od fundamentów aż po dach, przy zachowaniu jego pierwotnego układu architektonicznego. Efekty prac będą widoczne zarówno na zewnątrz, gdzie podczas remontu elewacji odtworzone zostaną historyczne detale oraz stolarka drzwiowa i okienna, jak i w środku, gdzie zaplanowano m.in. rekonstrukcję pochodzących z około 1900 roku polichromii. Mieszkańcy będą mogli także wybrać się na spacer do przylegającego do pałacu parku w stylu angielskim, który również przejdzie metamorfozę. Pojawią się w nim nowe ścieżki spacerowe, mostki oraz mała architektura.
Minęło 30 lat od kiedy po raz ostatni uczniowie szkoły podstawowej biegali po korytarzach tego obiektu i grali w piłkę w parku. 30 lat te pokolenia, które wychowały się tutaj czekają na to, żeby móc wrócić z nostalgią do tego obiektu. Mam nadzieję, że dzięki staraniom Urzędu Miasta, Pana Prezydenta i radnych ten obiekt osiągnie swoją świetność. Społeczność Baranowic czeka na to i mam nadzieję, że wszyscy będą się cieszyć tym miejscem - mówił Krzysztof Mentlik, radny Rady Miasta Żory.
Po renowacji pałac w Baranowicach ma szansę stać się jednym z ważnych ośrodków na artystycznej mapie Polski
W budynku przewidziano część z wielofunkcyjnymi salami działań artystycznych, część gastronomiczną oraz część wystawienniczą.
Obiekt wraz z parkiem będzie przyciągał zarówno mieszkańców najbliższej okolicy, jak i całego Śląska. Chcemy, by stał się miejscem atrakcyjnym dla turystów i artystów - mówi Anna Ujma, Pełnomocnik Prezydenta ds. Promocji, Kultury i Sportu.
Pełna oferta pałacu przeznaczona będzie dla wszystkich mieszkańców regionu, z uwzględnieniem organizacji pozarządowych, grup artystycznych oraz środowisk biznesowych.
Projekt pt. „W trosce o śląskie dziedzictwo – renowacja Zespołu Parkowo-Pałacowego w Żorach” jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.