Wiadomości z Żor

Żory: Nie będzie budowy stadionu lekkoatletycznego przy SP nr 13? UM unieważnił przetarg

  • Dodano: 2019-04-29 11:00

UM Żory nie zrealizuje jednej z kluczowych inwestycji budowlanych 2019 roku? Urzędnicy unieważnili przetarg na budowę stadionu lekkoatletycznego przy SP nr 13!

To miał być jeden z głównych projektów sportowych, uwzględnionych w planie zamówień publicznych Żor w 2019 roku. Pełnowymiarowy stadion lekkoatletyczny z trybunami, które pomieszczą ponad 500 kibiców jest planowany od 2017 roku. Inwestycja przy Zespole Szkół nr 6 na os. Pawlikowskiego, która pomoże w rozwoju sportowych talentów z miasta i całego regionu miała w zamyśle kosztować 7,5 miliona złotych.

4 miliony złotych na jego budowę przeznaczy miasto, a pozostałe 3,5 miliona zł to środki przyznane przez Ministerstwo Sportu i Turystyki w ramach Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej. Stadion ma stać się bazą treningową dla lekkoatletów z Żor i okolicznych miast, a także pozwoli na organizację zawodów rangi mistrzowskiej.

Od wielu lat lekkoatleci z naszego miasta odnoszą sukcesy i pokazują, że w Żorach nie brakuje sportowych talentów. Najbardziej znanym, lecz nie jedynym przykładem jest sprinterka Ewa Swoboda, wicemistrzyni świata juniorek na 100 metrów, medalistka halowych mistrzostw Europy i halowa mistrzyni Polski. Chcemy, by utalentowana młodzież miała w naszym mieście jak najlepsze warunki do rozwoju swoich pasji i wierzymy, że dzięki inwestycjom w infrastrukturę sportową doczekamy się w przyszłości godnych następców Ewy. Budowa stadionu lekkoatletycznego jest dużym krokiem w tym kierunku – mówił 2 lata temu Waldemar Socha, prezydent Miasta Żory.

Budowa stadionu lekkoatletycznego przy SP nr 13 – Żory

Zakres robót budowlanych uwzględnia:

  • roboty przygotowawcze, w tym zabezpieczenie terenu budowy, wykonanie tymczasowej drogi dojazdowej do placu budowy i tymczasowa organizacja ruchu, prace geodezyjne;
  • roboty rozbiórkowe: nawierzchni istniejącego boiska i ciągów komunikacyjnych, schodów terenowych, trybun betonowych, nawierzchni bieżni, urządzeń małej architektury, demontaż i ponowny montaż fragmentu istniejącego ogrodzenia szkoły;
  • przebudowę sieci kolidujących z projektowanymi obiektami areny lekkoatletycznej;
  • roboty ziemne;
  • wykonanie bieżni okrężnej o długości 400m, 6 torów okrężnych i 8 torów prostych wraz z urządzeniami lekkoatletycznymi i z boiskiem piłkarskim (pole gry 60,75x100m) z oliniowaniem oraz z lakierowaniem nawierzchni;
  • wykonanie rozgrzewkowej bieżni długości 60m wraz ze skocznią w dal z oliniowaniem (malowanie linii bieżni) oraz z lakierowaniem nawierzchni;
  • wykonanie rozgrzewkowej rzutni do pchnięcia kulą;
  • montaż trzech prefabrykowanych, zadaszonych trybun: dwóch po 216 miejsc i jednej na 79 miejsc;
  • montaż przeszklonej wiaty 4x2,6m dla komentatora, sędziów i na sprzęt pomiarowy;
  • wykonanie murów oporowych wraz ze schodami terenowymi, zjazdem i pochylnią dla osób niepełnosprawnych umożliwiającą zjazd na poziom trybun;
  • wykonanie nowego ogrodzenia stadionu lekkoatletycznego, stworzenie piłkochwytów i balustrad ochronnych;
  • wykonanie ciągów komunikacyjnych z nawierzchnią z kostki brukowej;
  • wykonanie trawników.

Na obiekcie znajdzie się skocznia do skoku w dal i trójskoku, skocznia do skoku o tyczce, skocznia do skoku wzwyż, rzutnia do pchnięcia kulą, do rzutu oszczepem, do rzutu młotem i dyskiem, a także rów z wodą do biegu z przeszkodami. Całość zostanie wyposażona w sieć elektryczną, oświetleniową i nowe nagłośnienie. 

Zgodnie z wytycznymi Polskiego Związku Lekkiej Atletyki, stadion lekkoatletyczny wymaga również budowy zaplecza w formie parterowego budynku, w którym znajdą się szatnie z łazienkami i toaletami, pomieszczenia dla sędziów, sekretariatu zawodów, fizykoterapii, odnowy biologicznej, odpoczynku między konkurencjami, gabinet lekarski, recepcję i toalety ogólnodostępne.

Dodatkowo, wykonawca został zobowiązany przez UM Żory do uzyskania świadectwa Polskiego Związku Lekkiej Atletyki o nadaniu kategorii IV A dla wybudowanego stadionu lekkoatletycznego.

Zapotrzebowanie na taki obiekt w naszym mieście jest ogromne. Na co dzień będą z niego korzystali uczniowie Szkoły Mistrzostwa Sportowego oraz zawodnicy UKS „Czwórka” Żory, a także lekkoatleci z innych miast południowej części naszego województwa. Stadion zostanie także udostępniony dla mieszkańców – podkreśla Waldemar Socha.

Do przetargu stanęły dwa konsorcja budowlane z Dąbrowy Górniczej i Żor. Obie oferty znacznie przewyższały kwotę, jaką zamierza przeznaczyć UM Żory na realizację inwestycji. Urząd zabezpieczył w budżecie kwotę 8,17 mln złotych, natomiast firmy wyceniły projekt na odpowiednio 16,9 mln złotych i 22,4 mln złotych. Planowany termin realizacji to koniec października 2020 roku.

Postępowanie przetargowe na budowę stadionu lekkoatletycznego zostało unieważnione, ponieważ wartość najkorzystniejszej oferty przekraczała środki finansowe, jakie miasto zamierzało przeznaczyć na sfinansowanie tego zadania. Gmina planuje złożenie nowego wniosku o dotację na realizację tego zadania ze środków budżetu państwa. Ponowne postępowanie przetargowe zostanie ogłoszone w przypadku uzyskania dotacji – informuje Adrian Lubszczyk, kierownik Biura Promocji UM Żory.

To nie koniec inwestycji sportowych w Żorach. Kilka dni temu, minister sportu i turystyki Witold Bańka podpisał umowę na dofinansowanie dwóch inwestycji w Żorach: hali sportowej przy Zespole Szkół Ogólnokształcących oraz zaplecza dla hali sportowej przy Zespole Szkół nr 3.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zory.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również