Sytuacja hydrologiczna w Polsce nie jest dobra. Strażacy z żorskiej PSP przestrzegają przed pożarami lasów i łąk. W ostatnich dniach wyjeżdżali na akcje gaśnicze kilka razy!
Mimo kilku dni deszczu sytuacja hydrologiczna w całej Polsce, szczególnie w województwie śląskim nie należy do łatwych. Susze trwające od końca lutego wpływają negatywnie na stan gleby. Poziom wody w zewnętrznych warstwach ziemi jest naprawdę niewielki, a większość meteorologów prognozuje, że wiosną możemy cierpieć z powodu braku opadów.
Każdy z nas cieszy się z pięknej słonecznej pogody, która sprzyja spędzaniu miło czasu. Ale również sprzyja pożarom traw oraz lasów. 28 marca żorscy strażacy ponownie wyjechali do pożarów traw oraz poszycia leśnego.
Najpierw spaleniu uległo ok hektara trawy na nieużytkach gdzie przy gaszeniu udział brały dwa zastępy PSP oraz trzy zastępy OSP. Swój udział miał również samolot gaśniczy, który dokonał dwóch zrzutów wody. Następnie doszło do pożaru w którym spaleniu uległo ok hektara z czego około 23 arów lasu oraz 77 arów trawy. W akcji gaśniczej brały udział dwa zastępy PSP oraz 5 zastępów OSP.
Pożary traw i lasów w Żorach. Sytuacja jest niebezpieczna!
Dzień wcześniej, czyli w niedzielę 27 marca doszło do dwóch zdarzeń w postaci pożarów traw na nieużytkach. W efekcie spaliło się ponad 1000 mkw i 3000 mkw terenów.
W pierwszym zdarzeniu udział brały dwa zastępy PSP. Podczas drugiego zdarzenia udział dodatkowo brał jeden zastęp OSP, a także samolot gaśniczy Dromader, który dokonał jednego zrzutu wody – informują żorscy strażacy.
O rozwagę i niewypalanie traw i nieużytków rolnych apeluje też Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach. Wystarczy nagły podmuch wiatru bądź zmiana jego kierunku, by zapanowanie nad ogniem było niemożliwe.
Wypalanie traw może skończyć się tragicznie! Przypominamy, że wypalanie traw i nieużytków jest nie tylko niebezpieczne, ale też niedozwolone. Grozi za nie kara grzywny lub aresztu – przypominają śląscy strażacy.
Od początku roku strażacy w woj. śląskim gasili (stan na 21 marca) 1 537 pożarów traw i nieużytków rolnych o pow. ponad 700 ha. W wyniku tych zdarzeń jedna osoba poniosła śmierć, a trzy osoby zostały ranne. Tylko w marcu takich pożarów było już ponad 1300!