Wiadomości z Żor

Zobacz widowisko o Śląsku i powstaniach

  • Dodano: 2019-06-30 13:30

Z okazji 100-lecia wybuchu Powstań Śląskich na żorskim rynku wystawiono spektakl pt. „Za mało na wojnę, za dużo na pokój” - zobacz zdjęcia.

Widowisko z elementami rekonstrukcji historycznej wykonali aktorzy teatru Safo działającego przy Rydułtowskim Centrum Kultury. W inscenizacji brali też udział członkowie grup rekonstrukcyjnych, którzy używali broni hukowej ze ślepą amunicją.

Spektakl „Za mało na wojnę, za dużo na pokój” opowiadał o skomplikowanej sytuacji społeczno-politycznej Górnego Śląska u schyłku I wojny światowej oraz w momencie odrodzenia Polski. Szerokie problemy ukazano z perspektywy zwykłego śląskiego podwórka, którego mieszkańcy mówią po polsku, po niemiecku i po śląsku, a ich wizje polityki i codziennego życia różnią się od siebie.

Głównym problemem była przynależności Śląska do Polski i Niemiec. Widzowie obserwowali przyczyny konfliktu, który przeobraził się w wybuch Powstań Śląskich. W widowisku przedstawiono jednak wszystkie kluczowe wydarzenia historyczne Górnego Śląska na początku XX w.

W 2019 r. obchodzimy 30. rocznicę przemian wolnościowych w Polsce, zainicjowanych obradami Okrągłego Stołu i wyborami 4 czerwca 1989 r. oraz 100. rocznicę Powstań Śląskich. Cały projekt pikniku wolnościowego w Żorach otrzymał dofinansowanie z Programu Wieloletniego Niepodległa na lata 2017-2022 w ramach programu dotacyjnego „Niepodległa”.

Galeria zdjęć

następne zdjęcia »

Zobacz także

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.