Wiadomości z Żor

Wystawa plakatów ekologicznych znów otwarta

  • Dodano: 2021-02-05 08:15, aktualizacja: 2021-02-05 08:21

Od 1 lutego otwarte zostały galerie sztuk, dlatego chcemy przypomnieć wam o wystawie EKO plakatów, którą można zobaczyć w Galerii na Starówce.

Zapraszamy od poniedziałku do piątku w godzinach: 9:00 do 15:00

Prezentowane prace są pokłosiem konkursu realizowanego w ramach Bee Sjesty – Interdyscyplinarnego Festiwalu Ekologicznego, który odbył się w tamtym roku.

Tak o pracach konkursowych mówił profesor Tomasz Kipka, przewodniczący jury, wykładowca Uniwersytet Śląski w Katowicach w Instytucie Sztuk plastycznych w Cieszynie:

Do konkursu zostały zgłoszone plakaty o zróżnicowanym poziomie. Wśród społeczności grafików biorących udział w wydarzeniu tematem dominującym okazał się problem zanieczyszczania środowiska naturalnego plastikiem. Dominująca część zgłoszonych prac ma charakter relacjonujący, opisujący zastaną sytuację, dlatego też jurorów ujął plakat o innym, wyróżniającym się podejściu do komunikatu oraz pozytywnym wydźwięku. Plakat nawołujący odbiorcę do interakcji i zachowań proekologicznych hasłem „Bądź ekobohaterem!” autorstwa Bartosza Choryana. Drugie miejsce przypadło w udziale Markowi Maciejczykowi za zmuszający do refleksji plakat „Natura humana”, który wprost pokazuje, że rabunkowa eksploatacja zasobów ziemi prowadzi ludzkość do samozagłady. Laureatką trzeciego miejsca jest Nika Jaworowska za pełen empatii plakat przedstawiający symbiozę człowieka i natury. Dwa regulaminowe wyróżnienia, za dowcip i za mocny przekaz, należą do prac Patrycji Longawy i Piotra Kaczmarka. Skrót myślowy, metafora i posługiwanie się symbolem to środki wyrazu mile widziane w plakacie. Dla autorek oraz autorów nagrodzonych i wyróżnionych prac ten język komunikacji jest bliski, a dobór środków wyrazu plastycznego, w tym zastosowane palety kolorów harmonijnie wzmacniają przekaz ich prac. Poziom merytoryczny, oryginalność i rozwiązania formalne kolejnych dziewięciu plakatów spowodowały, że jury postanowiło przyznać dodatkowo dziewięć honorowych wyróżnień. Do pokonkursowej wystawy zakwalifikowano w sumie trzydzieści pięć prac. Dziękujemy wszystkim, którym nie jest obojętny los środowiska naturalnego, którego jesteśmy częścią i dali temu wyraz zgłaszając swoje prace do konkursu. Gratulujemy laureatom i uczestnikom wystawy!”

Na załączonym plakacie znajduje się praca, która zajęła pierwsze miejsce w konkursie. Jeżeli chcesz zobaczyć resztę – wiesz gdzie nas znaleźć, do zobaczenia!

Finaliści:
1. Bartosz Choryan „Eko Bohater” I miejsce
2. Marek Maciejczyk „Natura humana” II miejsce
3. Nika Jaworowska – Duchlińska „EKO/Empatia”III miejsce

Zobacz także

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.