28 września na Placu Klimka zaplanowano uroczyste odsłonięcie rzeźby „Ławeczka Bimlera”. To część projektu Muzeum Miejskiego w Żorach pn. „Porozmawiajmy o tożsamości”. Rzeźba – odlew w brązie – powstała w pracowni artysty rzeźbiarza Tomasza Wenklara z Tychów.
Uroczyste odsłonięcie rzeźby
Dedykowana uznanemu żorskiego malarzowi, Fritzowi Augustowi Bimlerowi „Ławeczka”, stanie przy pięknie odremontowanej ul. Klimka. Lokalizacja jest nieprzypadkowa i nawiązuje do namalowanej przez tego artystę akwareli, przedstawiającej kościół pw. św. Filipa i Jakuba, który znajduje się w zbiorach Muzeum Miejskiego w Żorach. Odsłonięcie zaplanowano w czwartek, 28 września o godzinie 12.30.
„Ławeczka Bimlera” będzie pierwszym krokiem, do realizacji planu, zakładającego wprowadzenie w przestrzeń starego miasta rzeźb, które pokazywać będą postaci zwykłych mieszkańców, rzemieślników i artystów, którzy nadali temu miejscu charakter i dzięki którym może ono nadal inspirować. Rzeźba autorstwa Tomasza Wenklara dokumentuje postać artysty wywodzącego się z Żor, który z miasta wyjechał, ale pozostawił w swoich pracach jego obraz i charakter.
Prof. Fryderyk Bimler urodził się w Żorach 22 sierpnia 1890 roku. Potem jego artystyczna dusza zawiodła go do Monachium, gdzie podjął studia w Królewskiej Akademii Bawarskiej. Po ich ukończeniu przyjechał w 1921 roku do Chorzowa i zaczął uczyć w gimnazjum humanistycznym, a w 1925 roku otrzymał tytuł profesora. W Chorzowie tworzył przez 32 lata. Przed wojną profesor wiele podróżował, co znalazło odbicie w jego pracach przedstawiających pejzaże z Włoch, Palestyny, Egiptu, Szwecji, Norwegii, Brazylii, w której w 1939 roku mieszkał przez niespełna pół roku. Z wielką miłością malował również Śląsk.
Projekt dofinansowano ze środków programu własnego Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku pn. „Rzeźba w przestrzeni publicznej dla Niepodległej – 2023”, pochodzących z budżetu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Całkowity koszt inwestycji wyniósł 174 tys. zł, z czego dofinansowanie stanowi 156 600 zł.