Wiadomości z Żor

Uczczono 230. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja

  • Dodano: 2021-05-05 07:45, aktualizacja: 2021-05-05 08:01

Święto Narodowe Trzeciego Maja uczczono w naszym mieście złożeniem kwiatów w miejscach pamięci narodowej oraz uroczystą mszą w intencji Ojczyzny.

W poniedziałek, 3 maja w całym kraju obchodzono 230. Rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja oraz 100. rocznicę wybuchu III Powstania Śląskiego. W Żorach, w imieniu władz miasta, złożono kwiaty na mogile Powstańców Śląskich oraz przy Pomniku Walczących o Wolną Polskę na Placu Pamięci Narodowej. Kwiatami ozdobiono również pomnik Wojciecha Korfantego, przywódcy III Powstania Śląskiego. W kościele pw. św. św. ap. Filipa i Jakuba w Żorach odprawiono uroczystą mszę świętą w intencji Ojczyzny.

Setna rocznica wybuchu III Powstania Śląskiego to wyjątkowy jubileusz  

Powstanie wybuchło w nocy z 2 na 3 maja 1921 r. Trwało do polsko-niemieckiego porozumienia o zawieszeniu broni, zawartego 5 lipca 1921 r. Jest jednym z niewielu zwycięskich polskich powstań narodowych. Znacząco wpłynęło na ostateczną decyzję Ligi Narodów, a następnie Rady Ambasadorów, o korzystniejszym niż pierwotnie planowano podziale Górnego Śląska pomiędzy Niemcy a Rzeczpospolitą Polską.

Zobacz także

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zory.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.