Wiadomości z Żor

Tytuł "Modernizacji Roku 2021" dla żorskiego dworca kolejowego!

  • Dodano: 2022-10-04 07:45, aktualizacja: 2022-10-04 08:08

26. edycja Ogólnopolskiego Otwartego Konkursu „Modernizacja Roku & Budowa XXI w.” przeszła do historii. Podczas uroczystej gali na Zamku Królewskim w Warszawie ogłoszono zwycięzców trwającego od 1996 roku konkursu na najlepsze inwestycje budowlane. Miasto Żory, jako inwestor otrzymały nagrodę główną „Modernizacja Roku 2021” za rewitalizację dworca kolejowego i otaczającej go przestrzeni!

Konkurs „Modernizacja Roku & Budowa XXI w.”

Ogólnopolski Otwarty Konkurs „Modernizacja Roku & Budowa XXI w.” to inicjatywa wytyczająca nowe trendy w budownictwie, promująca najlepsze modernizacje i budowy. Konkurs nagradza inwestorów, wykonawców i projektantów za konkretną realizację jako wspólne dzieło trzech podmiotów. Jest to jeden z elementów, który wyróżnia ten konkurs na tle innych tego rodzaju wydarzeń, które zwykle są adresowane tylko do jednej z grup, np. do inwestorów lub projektantów. Celem konkursu jest wyłonienie przedsięwzięć budowlanych: modernizacji oraz nowych obiektów w przestrzeni urbanistycznej ukończonych w danym roku, wyróżniających się szczególnymi walorami jakościowymi, funkcjonalnymi, urbanistycznymi i estetycznymi. W 26. edycji Konkursu udział wzięło ponad 500 inwestycji z całej Polski, a do finału zakwalifikowało się 75. Wśród nich znalazł się dworzec kolejowy w Żorach.

Żorski dworzec kolejowy z tytułem "Modernizacja roku 2021"

Miejska inwestycja została nominowana do nagrody w kategorii „opieka społeczna”, w której zdobyła główną nagrodę – tytuł „Modernizacja Roku 2021”! W imieniu Miasta Żory nagrody odebrali: Adam Grześkiewicz – Dyrektor Żorskiego Centrum Organizacji Pozarządowych, które zarządza budynkiem dworca oraz Adrian Lubszczyk – Naczelnik Wydziału Promocji, Kultury i Sportu.  Nagrodzeni zostali:
Inwestor: Gmina Miejska Żory,
Wykonawca: IZOBUD s.c. Adam Leśniak Bronisław Leśniak Żory,
Autor projektu: Pracownia Architektoniczna S-Design Rybnik.

To dla nas duże wyróżnienie, ponieważ złożone z fachowców w wielu dziedzinach Jury Konkursowe doceniło nie tylko sam zrewitalizowany budynek, ale też sposób wykorzystania nowych przestrzeni – podkreśla Waldemar Socha, Prezydent Miasta Żory.

Przypomnijmy, że pochodzący z lat 80. XIX wieku budynek dworca kolejowego nabrał nowego blasku dzięki realizacji projektu pn. „Kolej przedsiębiorczości – rewitalizacja obiektów i przestrzeni dworca PKP i dawnego Młyna Elektrycznego w Żorach – etap I dworzec PKP”, który otrzymał dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020.

W efekcie tego projektu budynek dworca kolejowego został nie tylko kompleksowo zrewitalizowany, ale też przystosowany do pełnienia nowych funkcji, tak by w pełni wykorzystać jego potencjał i dopasować go do potrzeb podróżujących oraz innych mieszkańców. W obiekcie o wyjątkowej architekturze realizowane są cele społeczne - stał się on siedzibą Centrum Integracji Społecznej oraz Centrum Aktywności Lokalnej i harcówka. W zmodernizowanym budynku urządzono także biura i wielofunkcyjne sale. Zaplanowano też miejsce na punkt gastronomiczny, który z jednej strony zapewnia wyżywienie uczestnikom Centrum Integracji Społecznej oraz jest dla nich bazą dla treningów z zakresu samodzielności i rozszerzenia praktycznych umiejętności gastronomiczno-baristycznych, a drugiej zaś może w przyszłości zostać miejscem odpoczynku i konsumpcji dla podróżnych. Dzięki takiemu podejściu budynek dworca stał się miejscem spotkań dla mieszkańców dzielnicy i całego miasta. Nie zapomniano przy tym oczywiście także o podstawowych funkcjach dworca kolejowego, takich jak poczekalnia czy toalety.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zory.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również