Wiadomości z Żor

Święcenie pokarmów w żorskich parafiach. O której udać się z koszyczkiem do kościoła?

  • Dodano: 2022-04-15 07:00, aktualizacja: 2022-04-14 20:00

Wielka Sobota już jutro! Większość z nas tradycyjnie uda się do kościoła z koszyczkiem wielkanocnym. Parafie w Żorach informują o godzinach święcenia pokarmów.

Wielka Sobota jest dla katolików jednym z najważniejszych dni w całym roku liturgicznym. Ten wyjątkowy dzień jest czasem ciszy, zadumy nad życiem i męczeńską śmiercią Chrystusa. Wtedy również mamy możliwość adoracji Najświętszego Sakramentu i odwiedzin przy Grobie Pańskim.

Tego dnia nie biją też kościelne dzwony, gdyż przez wzgląd na ciszę obowiązującą w trakcie oczekiwania na Zmartwychwstanie Jezusa nie odbywają się msze święte.

Święcenie pokarmów w Żorach. Sprawdź, gdzie i o której?

Stworzenie święconki należy do tradycyjnych obrzędów, które obchodzone są w większości polskich domów. Jak co roku każda z parafii w Żorach organizuje błogosławienie pokarmów. W jakich godzinach można udać się do kościoła z tradycyjnym koszyczkiem?

Co powinno znaleźć się w wielkanocnym koszyczku? Co dom to inna tradycja, jednak są takie pokarmy, których nie może zabraknąć. Oprócz jajek – symbolu życia i Zmartwychwstania Jezusa – musi się pojawić się chleb (symbolizuje ciało Chrystusa i wydarzenia Wielkiego Czwartku, w tym Ostatnią Wieczerzę), baranek (oznacza Chrystusa prowadzonego na śmierć, wyzwalającego ludzkość od grzechu), sól, mięso i wędliny, chrzan, ciasto, ser, pieprz i woda.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zory.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również