Wiadomości z Żor

Spotkanie z uczniami w kinie "Na Starówce". Historia Policji w Żorach

  • Dodano: 2024-03-11 09:30

Czas i ludzie pozwalają nam tworzyć i zapisywać kolejne karty policyjnej historii. To właśnie tym kartom poświęcone zostało czwartkowe spotkanie z uczniami w sali kina „Na Starówce”. Młodzież mogła poznać historię Policji okresu międzywojennego, a także lokalne ciekawostki historyczne rejonu Żor i najbliższej okolicy.

"Policję tworzą ludzie, ale historia nie tworzy się sama"

W czwartek, 7 marca w sali żorskiego kina „Na Starówce“ odbyło się przedsięwzięcie pod nazwą: "Policję tworzą ludzie, ale historia nie tworzy się sama". Wydarzenie zostało objęte patronatem katowickiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej. Projekt ten został przygotowany dla uczniów żorskich szkół średnich, w tym dla klas o profilach mundurowych, jako osób aspirujących do pracy na rzecz ratowania zdrowia i życia ludzkiego, w tym służby w Policji.

Spotkanie rozpoczęła emisja filmu „Czekałam jak Penelopa“, w którym Wdowa Katyńska, żona aspiranta Policji Państwowej, więźnia Ostaszkowa zamordowanego w Twerze (dawnym Kalininie), a pogrzebanego w dołach śmierci w Miednoje opowiada swoją historię miłości i dalszych życiowych losów. Nauczyciel I Liceum Ogólnokształcącego imienia Karola Miarki w Żorach Pan Marcin Wieczorek, wraz z uczniami, z którymi wspólnie przeglądał archiwa, opowiadał na temat historii żorskiej Policji, obronności w okresie międzywojennym, a także działalności Policji okresu międzywojennego. Następnie Pan Grzegorz Grześkowiak, prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna 1939 r." przedstawił referat „Policja autonomicznego województwa śląskiego 1922-1939“.

W konferencji wzięła udział Aleksandra Korol-Chudy, pracownik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Katowicach, autorka prezentowanej podczas spotkania wystawy „Policja województwa śląskiego II RP“.
Wystawa elementarna „Policja Województwa Śląskiego w II RP“, przygotowana przez Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w Katowicach, prezentuje historię Policji Województwa Śląskiego, utworzonej po podziale Górnego Śląska miedzy Polskę i Niemcy w czerwcu 1922 r. jako formacji bezpieczeństwa na obszarze województwa śląskiego. Policja Województwa Śląskiego była równoprawna oraz niezależna od Policji Państwowej i pełniła swoje obowiązki aż do wybuchu II wojny światowej. Po agresji Związku Sowieckiego na Polskę 17 września 1939 r. wielu śląskich policjantów dostało się do sowieckiej niewoli. Większość z nich trafiła do Obozu Specjalnego NKWD w Ostaszkowie i wiosną 1940 r. zostało zamordowanych przez funkcjonariuszy NKWD w Kalininie (obecnie Twer).

Przed salą kinową uczniowie mogli podziwiać przygotowaną wystawę oraz porozmawiać o służbie z żorskimi mundurowymi, oraz policjantami Wydziału Doboru i Szkolenia Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach, a także poznać aktualne warunki doboru do służby w Policji. Jeżeli i ciebie interesuje służba w policyjnym mundurze i chciałbyś poznać aktualne warunki doboru, to zapraszamy na stronę doboru Śląskiej Policji.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zory.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również