Wiadomości z Żor

Sposoby rekrutacji pracowników wyższego szczebla

  • Dodano: 2022-10-05 08:45, aktualizacja: 2022-10-05 08:58

Rekrutacja pracowników powinna być dobrze przemyślana, zaplanowana, dostosowana do rodzaju stanowiska i oczywiście grupy docelowej, jaką stanowią kandydaci. Nie w każdym przypadku sprawdzą się tradycyjne metody selekcji czy kanały dotarcia do osób, które interesują pracodawcę. W tym artykule wyjaśniamy, jakie są najskuteczniejsze sposoby rekrutacji pracowników wyższego szczebla.

Jak szukać kandydatów na wysokie stanowiska?

W obecnej sytuacji na rynku pracy najbardziej poszukiwani są specjaliści IT, kierownicy ds. finansów, główni księgowi, dyrektorzy sprzedaży oraz wysoko wykwalifikowani specjaliści SEO. Osoby pracujące w najbardziej pożądanych przez pracodawców zawodach, zwłaszcza na stanowiskach wyższego szczebla, często nazywa się kandydatami pasywnymi, dlatego, że nie szukają oni pracy w sposób aktywny i nie odpowiadają na tradycyjne ogłoszenia. Od pracodawców wymaga się więcej kreatywności, dlatego zamieszczają oni oferty celowane np. w mediach społecznościowych, a także zupełnie nietypowych miejscach, takich jak np. gry komputerowe. Często i to zawodzi, ponieważ do kandydata pasywnego trzeba dotrzeć bezpośrednio. Wykorzystuje się w tym celu:

• Direct search, czyli właśnie bezpośrednią drogę dotarcia, słusznie kojarzoną od razu z headhuntingiem. Rekrutacja pracowników tą metodą zaczyna się od kontaktu ze strony headhuntera. Jest nim osoba posiadająca własną bazę kontaktów i zaznajomiona ze specyfiką danej branży. Headhunting sprawdza się jako sposób na rekrutację pracowników średniego i wyższego szczebla.

• Executive search – to bardziej zaawansowana metoda rekrutacji pracowników najwyższych szczebli, kadry zarządzającej oraz wybitnych talentów i specjalistów. Projekty z zakresu executive search prowadzą najlepsi i najbardziej doświadczeni rekruterzy, przez lata budujący sprawdzone bazy kontaktów. Ich zadaniem jest dotarcie do najlepszych kandydatów i zmotywowanie ich do wzięcia udziału w procesie rekrutacyjnym, prowadzonym przez zleceniodawcę. Nie jest to łatwe zadanie, ponieważ wybitni fachowcy najczęściej nie narzekają na brak ofert pracy i są przeważnie zadowoleni z aktualnego stanowiska. Rekruter musi w odpowiedni sposób przedstawić ofertę klienta, stając się niejako jego ambasadorem, a jednocześnie poruszając się w kręgu określonych wytycznych. Więcej informacji znajdziesz na https://hrk.pl/pl/dla-klienta/rekrutacja.

Metody selekcji kandydatów na wysokie stanowiska

Rekrutacja pracowników wysokiego szczebla wymaga dobrania odpowiednich metod selekcji. Rozmowy z wybitnymi specjalistami często przypominają biznesowe negocjacje, w wielu przypadkach konieczne jest jednak przeprowadzenie kompleksowej oceny, takiej jak np. assessment center. Pozwala ona na sprawdzenie, jak kandydat poradzi sobie w środowisku pracy na danym stanowisku. Assessment centrer może trwać do kilku godzin, być przeprowadzony indywidualnie lub w grupie osób. Metoda ta polega na przedstawieniu kandydatowi zadań zbliżonych do tych, które będą mu powierzone w nowej pracy. Assessment center jest często stosowaną metodą w rekrutacji pracowników wyższych szczebli, ze względu na jej wysoką skuteczność i precyzyjność.

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zory.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.