Wiadomości z Żor

Śmiertelny czad zebrał żniwo

  • Dodano: 2020-12-01 10:30

Od początku tegorocznego okresu grzewczego w naszym kraju czad zabił już 11 osób. Niestety także 72-letniego mieszkańca Żor, którego w łazience znalazła żona. Bezwonny wróg zaatakował i zebrał śmiertelne żniwo, gdy mężczyzna korzystał z kąpieli.

W minioną sobotę policjanci interweniowali na jednym z żorskich osiedli, gdzie doszło do zatrucia tlenkiem węgla.

Jak ustalili na miejscu zdarzenia mężczyznę w łazience znalazła żona. 72-latek korzystał z kąpieli i wówczas najprawdopodobniej stracił przytomność. Pomimo sprowadzenia pomocy i podjętej natychmiast reanimacji niestety nie udało się uratować życia mężczyzny.

Najprawdopodobniej przyczyną zatrucia był niesprawny piecyk i niedrożne przewody kominowe. Pomiar stężenia tlenku węgla w pomieszczeniu wykazał, że normy były znacznie podwyższone.

Policjanci przypominają, że zagrożenie zatruciami tlenkiem węgla nasila się w okresie jesienno-zimowym i apelują o stosowanie się do zaleceń straży pożarnej w zakresie ochrony przed czadem. W ślad za nimi radzą:

  • przeprowadzać kontrole techniczne, w tym sprawdzać szczelności przewodów kominowych i systematycznie je czyścić;
  • systematycznie sprawdzać ciąg powietrza, np. poprzez przykładanie kartki papieru do kratki wentylacyjnej; jeśli nic nie zakłóca wentylacji, kartka powinna przywrzeć do kratki;
  • nie zaklejać i nie zasłaniać kratek wentylacyjnych;
  • upewnić się, że użytkowane piecyki, kuchenki czy termy gazowe są sprawne; używać ich zgodnie z instrukcją producenta;
  • w przypadku wymiany okien na nowe, sprawdzić poprawność działania systemów wentylacji pomieszczeń, ponieważ okna wykonane w nowych technologiach zapewniają dużą szczelność;
  • często wietrzyć pomieszczenie, w których odbywa się proces spalania (kuchnie, łazienki wyposażone w termy gazowe), a najlepiej zapewnić, nawet niewielkie, rozszczelnienie okien;
  • zainstalować czujniki alarmowe wykrywające tlenek węgla w pomieszczeniach, w których odbywa się proces spalania;
  • w wypadku zaobserwowania objawów takich jak duszności, ból i zawroty głowy, nudności, a istnieją przesłanki, że mogą być one wynikiem zatrucia czadem, natychmiast przewietrzyć pomieszczenie i zasięgnąć porady lekarskiej.

Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa! Sezon grzewczy 2020-2021

Zobacz także

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zory.com.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.