Wiadomości z Żor

Ruszyły warsztaty na temat zdrowia psychicznego w ramach projektu "Be Smile" [ZDJĘCIA]

  • Dodano: 2023-03-02 11:30

Uczennice z Żor przeprowadzają w szkołach warsztaty psychologiczne na temat depresji. Do tej pory w spotkaniach w ramach projektu "Be Smile" uczestniczyło już 450 uczniów.

Uczennice z Żor przeprowadzają warsztaty psychologiczne

Projekt "Be Smail” realizowany jest przez dwie uczennice I Liceum Ogólnokształcącego im. Karola Miarki w Żorach - Hannę Filipiak i Nicole Lenert. Dziewczyny poprzez media społecznościowe oraz organizowane w szkołach warsztaty dzielą się wiedzą w ważnych społecznie tematach dotyczących zdrowia psychicznego i depresji. 

W okresie od 13 lutego do 1 marca w ramach projektu "Be Smile” przeprowadzono już kilkanaście warsztatów w dwóch szkołach. Łącznie w spotkaniach udział wzięło 450 uczniów z 15 klas.

– W pierwszej kolejności skupiłyśmy się na uczniach pierwszy i drugich klas 1 LO im. Karola Miarki w Żorach, a następnie na ósmoklasistach ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Janusza Korczaka. Oczywiście nie mogłybyśmy zapomnieć o uczniach z Ukrainy w naszej szkole, dla nich również przeprowadziłyśmy zajęcia – informuje Hanna Filipiak, jedna z inicjatorek projektu "Be Smile”.

Warsztaty składały się z trzech części: prezentacji, w której zostały zamieszczone informacje m.in o rodzajach i objawach depresji, wskazówki jak można wspierać osobę chorą i dane statystyczne, filmu na temat depresji oraz gry interaktywnej podsumowującej warsztaty. Dla uczestników przygotowano słodki poczęstunek oraz zaprojektowane przez Hannę Filipiak naklejki.

– Pod koniec uczniowie mieli czas na zadanie nam pytań związanych ze zdrowiem psychicznym czy projektem społecznym. Większości uczniów podobały się zajęcia i wyrazili chęć ponownego udziału w podobnych warsztatach na inne tematy. Pierwszy cykl zajęć zakończyłyśmy sukcesem – podsumowuje Hanna Filipiak.

Organizatorki zachęcają do zgłaszania się szkół do drugiego cyklu warsztatów. Można to zrobić poprzez wiadomość e-mail: besmilekontakt@gmail.com.

Projekt "Be Smile"

Projekt powstał 3 października 2022 roku w ramach Olimpiady Zwolnieni z Teorii, która zakłada samodzielne organizowanie projektów społecznych przez uczniów. Opiekunem projektu jest  Agnieszka Kraińska, nauczycielka Wiedzy o Społeczeństwie w I LO im. Karola Miarki w Żorach. 

W ramach projektu poruszane są tematy depresji, fobii społecznej oraz aspołeczności wśród młodych ludzi. Poprzez działania w mediach społecznościowych "Be Smile" wyjaśnia i edukuje między innymi, czym jest samotność, jak sobie radzić z odosobnieniem oraz dlaczego nie wszyscy chcą się integrować z rówieśnikami.

Social media projektu "Be Smile":

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zory.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również