Żory - portal miejski Zory.com.pl

Wiadomości z Żor

Rozpoczyna się Festiwal Fotografii Plener 2018

  • Dodano: 2018-09-14 07:45, aktualizacja: 2018-09-14 07:06

Muzeum Miejskie w Żorach zaprasza na rozpoczynający się dzisiaj w Żorach festiwal Provoke 2.0. Impreza potrwa ponad tydzień, aż do 23 września. Zapraszamy!

”Dzisiaj, kiedy słowa utraciły swoją podstawową moc – innymi słowy, umiejętność opisywania rzeczywistości - i wydają się być zawieszone w powietrzu, oko fotografa może uchwycić te fragmenty rzeczywistości, których nie da się wyrazić językiem. Fotograf może traktować te obrazy jak dokumenty do analizy na równi z językiem i ideologią. Właśnie dlatego, chociaż może to się wydawać zuchwałe, podtytuł „Provoke” brzmi „dokumenty prowokujące do myślenia”.  - z Manifestu grupy Provoke

Festiwal Fotografii Plener wyrósł z tradycji organizowanego od 2010 roku Żorskiego Pleneru Fotograficznego. Na zaproszenie organizatorów, każdego roku, Żory odwiedzają autorzy specjalizujący się w różnych rodzajach fotografii. Ich wystąpienia w kameralnym festiwalowym gronie, stanowią odpowiedzi i komentarze na tematy wiodące plenerów, a od 2015 roku – festiwali – każdego roku inny. Festiwalowi, podobnie jak wcześniej plenerowi, towarzyszą warsztaty fotograficzne i wykłady z historii i teorii fotografii.

Festiwal Fotografii Plener 2018 – PROGRAM:

14 września (piątek), godz. 17.00
Muzeum Ognia: otwarcie Festiwalu, wprowadzenie i oprowadzenie kuratorskie – Paweł Jaszczuk.
Wstęp wolny.
14 września (piątek), godz. 20.00
Kino na Starówce: „Ślady pamiętnika” („Traces Of a Diary”, 2010, 1h, 33 min.) reżyseria: Marco Martins, André Principe (Portugalia), występują: Daido Moriyama, Takuma Nakahira, Nobuyoshi Araki, Hiromix, Kajii Syoin, Kohei Yoshiyuki, Gerry Badger. Słowo wstępne – Paweł Jaszczuk.
Wstęp wolny.

15 września (sobota), godz. 17.00
Muzeum Miejskie Garnizon, Galeria StrefArt, Altana: oprowadzenie kuratorskie – Paweł Jaszczuk.
Wstęp wolny.

17 września (poniedziałek), godz. 18.00
Muzeum Miejskie, wykład: Fotograficzne zawirowania pustki, czyli jak wyglądały początki fotografii japońskiej – Monika Kozień-Świca, Muzeum Fotografii w Krakowie.
Wstęp wolny.

19 września (środa), godz. 13.00
Muzeum Miejskie, wykład: Fotografia w badaniach etnograficznych, na przykładzie zdjęć Ajnów wykonanych na przełomie XIX i XX wieków – dr Lucjan Buchalik, Muzeum Miejskie.
Wstęp wolny.

22-23 września (sobota, niedziela)
Extreme Print – warsztaty fotografii w technikach szlachetnych, pracownia przy ul. Dworcowa 7.

Więcej informacji na festiwalplener.zory.pl Zapraszamy!

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.