Zakończyła się przebudowa Placu im. księcia Władysława przy ul. Boryńskiej w Żorach. Zobacz, jak zmieniał się przez lata.
Ciągle jeszcze zdarza się usłyszeć, że któryś z żorzan – szczególnie starszych – planują spotkać się „koło czołgu”, choć w rzeczywistości czołgu w tym miejscu nie ma już od 28 lat, a duża część mieszkańców nie widziała go nigdy w życiu. Mimo to funkcjonuje w pamięci jako orientacyjny punk w środku miasta.
W maju 1975 na ówczesnym Placu Braterstwa Broni przy alei Zwycięstwa na osiedlu XXX-lecia PRL odsłonięto pomnik o tej samej nazwie. Rolę pomnika pełnił radziecki czołg model T-34, czyli taki sam, jak Rudy 102. Pomnik miał symbolizować udział Armii Czerwonej i Czechosłowackiej Brygady Pancernej w wyzwalaniu Żor w marcu 1945 r. W kolejnych latach, w rocznicę wyzwolenia – czyli 24 marca – przy pomniku odbywały się uroczystości składania kwiatów.
Czołg przypominał o polsko-radzieckiej przyjaźni przez 16 lat. Pomnik zlikwidowano w 1991, a sam czołg przeznaczono na złom. Jeden z mieszkańców Rudziczki, były przedsiębiorca, odkupił go i umieścił na własnej posesji. Stoi tam do dziś.
Nowy plac, więcej zieleni
Obecnie ten plac jest placem księcia Władysława. Pomnik księcia Władysława I Opolczyka z dynastii Piastów, założyciela miasta Żory, odsłonięto 27 czerwca 2004 r. podczas rozpoczęcia II Jarmarku Władysławowskiego. 3-metrowy pomnik z piaskowca zaprojektował żorski artysta Leszek Zbożil.
W ostatnim czasie miasto podjęło się renowacji betonowego placu.
Renowacja została zakończona w zakresie nawierzchni. Układ chodników został dostosowany do potrzeb pieszych. Obecnie czekamy na dostawę małej architektury, czyli ławek, siedzisk modułowych i stojaków na rowery. W najbliższym czasie nasadzone zostaną drzewa, rośliny wieloletnie oraz trawa z rolki – mówi pełnomocnik prezydenta Żor ds. promocji, kultury i sportu Anna Ujma.