Wiadomości z Żor

Przejście, na którym doszło do potrącenia 12-latka do likwidacji? Jest wniosek policji

  • Dodano: 2021-06-14 14:00

Żorska policja będzie wnioskować o likwidację przejścia dla pieszych, na którym w maju doszło do potrącenia 12-letniego chłopca? Informacje podała radna Anna Gaszka.

Głośny wypadek drogowy na żorskim odcinku DK-81 miał miejsce 18 maja, na wysokości skrzyżowania z ulicą Zamkową. Kierujący fordem potrącił na przejściu dla pieszych 12-latka. Chłopiec w poważnym stanie został przetransportowany śmigłowcem LPR do szpitala.

Dwóch chłopców, prowadząc hulajnogi, przechodziło przez przejście dla pieszych. Dzieci weszły na pasy od strony ulicy Zamkowej i kierowały się w stronę ulicy Owocowej. Gdy 25-letnia rybniczanka zatrzymała swój pojazd, by ustąpić im pierwszeństwa, 38-latek jadący fordem pasem obok, wjechał na przejście i potrącił 12-latka – informowali policjanci żorskiej KMP.

Chłopiec doznał poważnych obrażeń i trafił do szpitala. Drugi z chłopców nie został poszkodowany. Po badaniu alkomatem okazało się, że sprawca zdarzenia był trzeźwy, jednak zatrzymano mu prawo jazdy. Za spowodowanie wypadku 38-latkowi grozi teraz do 3 lat więzienia.

Przejście dla pieszych, na którym doszło do potrącenia 12-latka do likwidacji? O wniosku policji poinformowała radna Anna Gaszka

Jak informuje Komenda Miejska Policji w Żorach w rejonie skrzyżowania ul. Zamkowej i Kościuszki na Wiślance doszło w ciągu ostatnich dwóch lat (licząc od 1 maja 2019 do 31 maja 2021 roku) do wielu zdarzeń drogowych, zarówno kolizji, jak i wypadków.

Mowa w tym przypadku o 44 kolizjach i trzech poważnych wypadkach samochodowych, z czego jeden z pieszych został ciężko ranny (zdarzenie z listopada 2020 roku w postaci nieustąpienia pierwszeństwa pieszemu na przejściu dla pieszych, gdzie sprawcą był kierowca samochodu ciężarowego).

Główną przyczyną powstałych zdarzeń drogowych było niezachowanie bezpiecznej odległości od poprzedzających pojazdów i niedostosowaniem prędkości do warunków panujących na drodze. Wiąże się to z sytuacją, w której pojazdy zatrzymują się przed przejściem dla pieszych, a na ich tył najeżdżają inne pojazdy – wyjaśnia insp. Grzegorz Grabiec, komendant miejski policji w Żorach.

Co istotne, w rejonie skrzyżowania na DK-81 nie doszło do wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym.

Komenda Miejska Policji w Żorach nie występowała wcześniej z wnioskiem o zmianę oznakowania lub zmianę organizacji ruchu w rejonie skrzyżowania ul. Kościuszki i Zamkowej – wyjaśniają policjanci.

Jednak punktem zwrotnym dla podjęcia decyzji w sprawie tego skrzyżowania było potrącenie 12-latka 18 maja.

Po zaistniałym zdarzeniu z udziałem 12-letniego chłopca podjęto decyzję o skierowaniu wniosku o likwidację wskazanego przejścia dla pieszych – z uwagi na fakt, iż w odległości 200 metrów znajduje się przejście dla pieszych z sygnalizacją świetlną – dowiadujemy się z pisma przekazanego radnej Annie Gaszce.

Żorzanie nie zgadzają się z takim rozwiązaniem. W komentarzach zamieszczonych na Facebooku możemy przeczytać, że we wskazanym miejscu potrzebne są nie przejścia dla pieszych, a kładki lub przejścia podziemne. Pojawił się pomysł zamontowania fotoradarów ze względu na duże prędkości, z jakimi kierowcy często poruszają się DK-81.

Anna Gaszka zapewniła, że zamierza podjąć dyskusję na temat przejścia dla pieszych na Wiślance podczas najbliższego posiedzenia Komisji Gospodarki Przestrzennej i Ochrony Środowiska, a później podczas sesji Rady Miasta.

Komentarze (2)    dodaj »

  • buahahahaha

    a Policja może sama niech siebie zlikwiduje skoro nie potrafi zadbać o bezpieczeństwo choćby na tej drodze za które także Policja odpowiada...tak głupiego(pisząc delikatnie) wniosku to dawno nie widziałem...skoro jest wypadek na przejściu dla pieszych to zlikwidujmy to przejście...to znaczy, że przyczyną wypadku było potrącenie pieszego przez białe pasy znajdujące się na jezdni, czy też przez znak drogowy informujący o tym, że w tym miejscu jest przejście dla pieszych???!!! bo według przekazanych informacji przyczyną potrąceń pieszych była nadmierna prędkość oraz brak uwagi kierowców, no ale według lokalnej Policji to winą były białe pasy na asfalcie...z całym szacunkiem dla Policji, ale spodziewałbym się wniosku o umieszczeniu tam fotoradaru(bo jeżdżą tam prawie wszyscy z nadmierną prędkością) lub zamontowaniu tam również sygnalizacji świetlnej bo wbrew pozorom 200 metrów to wystarczająca odległość by spokojnie można było dać tam sygnalizację świetlną, bo nawet w miastach potrafią montować sygnalizację świetlną nawet co kilkanaście metrów, no ewentualnie mogłaby zwiększyć swoją częstotliwość pojawiania się z radarem Policja...no ale zapomniałem, przecież to co zaproponowałem to jest nawet zbyt wielki wysiłek intelektualny dla lokalnej Policji i łatwiej jest wszystkie miejsca likwidować, gdzie dochodzi do wypadków, czy do przestępstw...no więc może niech każdy zaproponuje kolejne miejsca które warto zlikwidować, bo może dochodzić w tych miejscach do wypadków, czy innych wykroczeń lub przestępstw...na przykład zlikwidujmy wszystkie ulice i drogi na terenie miasta Żory, bo w niejednym miejscu na niejednej ulicy były już wypadki, zlikwidujmy wszystkie sklepy i galerię handlową, bo nie raz dochodzi w tych miejscach nawet do kradzieży, zlikwidujmy domy i bloki i wszystkie mieszkania, bo nie raz dochodzi w nich do zgonów z powodu czadu lub pobicia lub samobójstwa lub do kradzieży, no i zlikwidujmy wszystkie szkoły, bo w nich też dochodzi nie raz do przemocy...aaaa no bym zapomniał, no i w ogóle zlikwidujmy mieszkańców tego miasta, bo sami niepotrzebnie narażają się na różne niebezpieczeństwa!!! buahahaha

  • Robert

    To niech jeden taki niebieski tam stoi i kieruje ruchem, a nie usuwa przejście dla pieszych w miejscu gdzie ludzie z rowerami i pieszo najczęściej chodzą na spacery do parku lub na Gwaruś. Usuńcie pasy to ludzie będą przebiegać przez drogę bo może dla radiowozu 200 m to nic, ale dla pieszego to dużo. Zamiast światła na skrzyżowaniu z Pukowca trzeba było tam fotoradar postawić, najlepiej w obu kierunkach.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zory.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również