Pandemia koronawirusa i związane z nią ograniczenia dodatkowo uniemożliwiły stacjom krwiodawstwa odpowiednie przygotowanie zapasów krwi na wakacje - ocenia prof. Piotr Radziwon, dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku.
Krwiodawcy apelują o oddawanie krwi
Pandemia dodała jeszcze dodatkowy stopień trudności, bo uniemożliwiła nam przygotowanie się do wakacji, które zwykle robiliśmy. Zaczynaliśmy od marca, kwietnia nawet, tak sterując pobieraniem krwi, żeby wchodzić w okres wakacyjny z pewną nadwyżką w magazynach - powiedział PAP Radziwon.
Zaznaczył, że i tak nie było to proste, bo należy zawsze w planowaniu uwzględniać to, że czerwone krwinki można maksymalnie przechowywać 42 dni, nie da się więc zbudować dużych zapasów.
(...) ale kontrolując te zapasy możemy wchodzić w wakacje z wyższym zapasem krwi. W związku z tym czerwiec czy początek lipca udaje nam się łatwiej przeżyć i zabezpieczać szpitale, natomiast w tym czasie pobieramy krew na drugą część wakacji. Do te pory tak nam się to zwykle udawało, natomiast pandemia sprawiła, że nie mogliśmy pojechać do szkół, zakładów pracy - ze zrozumiałych względów epidemiologicznych nie było to możliwe - i związku z tym tego zapasu, który by nam pomógł łatwiej rozpocząć wakacje nie było - wyjaśnił Radziwon.
Dodał, że stacje krwiodawstwa pracują na bieżąco, nie zabrakło krwi, ale starają się docierać do krwiodawców, lepsza sytuacja pandemiczna na to pozwala.
Tak czy inaczej te wakacje nie są i nie będą okresem łatwym, bo wydajemy krew na bieżąco" - powiedział dyrektor białostockiego RCKiK. Zaznaczył, że magazyny krwi nie są tak pełne jak tego chciałyby stacje, stąd prośby do krwiodawców o oddawanie krwi, by "nie ustawali w radości oddawania krwi, służenia innym.
Białostocka stacja krwiodawstwa regularnie publikuje informacje o kolejnych miejscowościach, do których w kolejne dni przyjeżdża krwiobus i gdzie będzie można oddać krew. Na stronie internetowej RCKiK jest też zamieszczona graficzna informacja jakich grup krwi brakuje najbardziej.
Najbardziej potrzebna jest krew grupy 0 Rh minus
Najbardziej potrzebna jest krew grupy 0 Rh minus, gdyż - jak przypomina Radziwon - tę grupę można podać pilnie każdemu, gdy nie ma czasu na oznaczenie pacjentowi grupy krwi.
Stąd te zapasy nam się wyczerpują bardzo szybko - powiedział Radziwon.
Zaapelował jednocześnie do lekarzy, aby tam, gdzie jest czas na określenie grupy krwi pacjenta, korzystali z tego i nie wykorzystywali krwi grupy 0 Rh minus, by tę krew "zaoszczędzić".
Radziwon przypomina, że niezależenie od pandemii, zazwyczaj w wakacje jest większe zapotrzebowanie na krew niż w innych miesiącach roku, bo wiele osób podróżuje, są wypadki drogowe, ale także "pełną parą" pracują szpitale, krew jest potrzebna do zabiegów.
To jest jeden wskaźnik. Drugi - w wakacje część krwiodawców nie oddaje krwi, bo akurat wyjeżdża gdzieś na urlop - powiedział PAP Radziwon.
Dodał, że skutkuje to tym, że po powrocie z zagranicy krwiodawcy przez różny czas nie mogą oddawać krwi. Dodał, że też czas dyskwalifikacji z możliwości oddania krwi zależy od tego, z jakiej części świata krwiodawca wraca.
Radziwon dodaje, że latem nie ma też w dużych miastach studentów, trudno o organizowanie poboru krwi w zakładach pracy, pracownicy są na urlopach.
To sprawia, że mamy, że tak powiem większy ból głowy jak pobrać tą ilość krwi, żeby nikomu jej nie zabrakło, dlatego wakacje są po prostu trudnym okresem - mówi Radziwon i zaznacza, że taka sytuacja jest co roku.
Prof. Piotr Radziwon podkreślił, że Białostocczyzna jest regionem, gdzie jest najwięcej w Polsce krwiodawców na tysiąc mieszkańców.
W związku z tym mamy najwięcej donacji (62 donacje na tysiąc mieszkańców), bo prawie dwa razy tyle co średnia (ok. 33-35 donacji na tysiąc mieszkańców we wspólnocie europejskiej), z czego bardzo się cieszymy. Oczywiście wszystkim dawcom bardzo dziękujemy, bo to ułatwia nam spełniać naszą misję i zaopatrywać (w krew) wszystkie szpitale na bieżąco - powiedział Radziwon.