Wiadomości z Żor

Premier: w woj. śląskim są techniczne możliwości, by szczepić 1 mln osób miesięcznie

  • Dodano: 2021-02-19 06:15, aktualizacja: 2021-02-19 07:29

W woj. śląskim są techniczne możliwości pozwalające szczepić przeciw COVID-19 1 mln osób miesięcznie – wskazał w czwartek w Katowicach premier Mateusz Morawiecki. Tu i teraz są nam potrzebne szczepionki - dodał, wzywając KE do pilnego działania.

Obecnie, ze względu na zbyt małe dostawy szczepionek, 1 mln osób szczepi się miesięcznie w całej Polsce

Szef rządu, a zarazem poseł z okręgu katowickiego, odwiedził w czwartek szpital tymczasowy, utworzony w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach, gdzie działa również punkt szczepień. Premier zapoznał się – jak mówił – z polskim systemem i logistyką procesu szczepień "od podszewki".

Tym, co zobaczyłem, jestem bardzo zbudowany, ponieważ w tym centrum, w którym jesteśmy, zaszczepionych będzie dzisiaj w Katowicach 450 osób, a możliwości szczepienia są dość proste do rozwinięcia do tysiąca osób dziennie, czyli w samym tylko tym centrum w Katowicach 30 tys. osób miesięcznie mogłoby być szczepionych, gdybyśmy mieli wystarczającą liczbę dawek – powiedział premier Morawiecki podczas konferencji prasowej. Pan wojewoda, który jest tutaj dzisiaj z nami, powiedział mi, że jest możliwość szczepienia 1 mln osób w woj. śląskim, gdyby były dostępne dawki. Dla nas to wyścig z czasem" - dodał premier, wzywając jednocześnie do pilnego działania Komisję Europejską, aby nakłoniła firmy farmaceutyczne do właściwej realizacji umowy i zapewniła większą liczbę dawek krajom Unii Europejskiej. "Tu i teraz potrzebne nam są szczepionki i dlatego wzywam do jak najpilniejszego działania" – oświadczył.

Premier podziękował personelowi medycznemu

Mateusz Morawiecki podziękował też całemu personelowi medycznemu, zaangażowanemu w tworzenie sytemu punktów szczepień przeciw COVID-19 za to, że – jak się wyraził – kolejny raz bardzo dobrze wykonali swoją robotę.

Czekamy tylko na to, żeby pojawiło się jak najwięcej dawek, bo to jest nasza główna nadzieja na zwalczenie epidemii – podkreślił.

Dyrektor Szpitala MSWiA w Katowicach – placówki patronackiej szpitala tymczasowego – dr Piotr Grazda przypomniał, że punkt szczepień działa przy szpitalu tymczasowym od połowy stycznia, szczepiąc wszystkie grupy populacyjne. W punkcie jest 7 stanowisk szczepiennych, część obserwacyjna, zabiegowa i poczekalnia z dużym punktem rejestracyjnym.

Jesteśmy przygotowani, na to, żeby zwiększyć liczbę szczepionych osób. Jesteśmy w gotowości, panie premierze, szpital jest do dyspozycji dla mieszkańców Śląska i innych obywateli – powiedział dyrektor Grazda.

Według danych publikowanych na stronie gov. pl. liczba szczepień wykonanych dotychczas w woj. śląskim to 260 tys. 985. Średnia dzienna liczba szczepień w regionie wynosiła w czwartek blisko 16 tys. 

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zory.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również