Wiadomości z Żor

Prawie 2,5 mln zł dodatkowych środków dla żorskiego szpitala!

  • Dodano: 2021-02-05 12:15

W siedzibie Szpitala Miejskiego w Żorach podpisano dziś aneks, dzięki któremu do żorskiej placówki w ramach projektu pn. „Zakup sprzętu medycznego oraz dostosowanie infrastruktury Szpitala Miejskiego w Żorach do aktualnych zagrożeń i potrzeb epidemiologicznych. Bezpieczny szpital – zakup urządzeń i środków dezynfekcyjnych” trafią dodatkowe środki w wysokości niemal 2,5 miliona złotych!

Ponad 9 mln zł otrzymał w sumie żorski szpital na modernizację oraz zakup sprzętu

Szpital będzie mógł dzięki temu wykonywać szereg badań stacjonarnie, bez konieczności korzystania z usług podmiotów zewnętrznych. Infrastruktura placówki została dostosowana do aktualnych potrzeb epidemiologicznych podyktowanych pandemią koronawirusa.

Wsparcie dla służby zdrowia, zwłaszcza teraz, gdy wciąż zmagamy się z pandemią, jest dla zarządu województwa priorytetem. Warto przypomnieć, że w ciągu niespełna roku przekazaliśmy na ten cel ponad 280 mln zł. Aneks do umowy, a co za tym idzie środki dla szpitala w Żorach, zwiększą dodatkowo dostęp do diagnostyki obrazowej, bardzo istotnej także w przypadku leczenia COVID-19 i po jego zakończeniu. Dzięki temu lekarze będą mogli sprawdzić np. w jakim stanie są płuca pacjentów, którzy przeszli przez tą groźną chorobę – podkreślał podczas podpisania umowy wicemarszałek Wojciech Kałuża.

Na mocy podpisanego aneksu, kwotę dofinansowania zwiększono o prawie 2,5 mln zł. Całkowity koszt projektu, realizowanego przez MZOS Szpital Miejskiej w Żorach to ponad 9,3 mln zł. Dofinansowanie unijne wyniosło blisko 8,6 mln zł, a dodatkowo dofinansowanie w wysokości 647 tys. zł trafiło do szpitala z budżet państwa.

Dzięki realizacji projektu na oddziale anestezjologii i intensywnej terapii została wydzielona izolatka oraz powstało pięć dodatkowych czasowych stanowisk, a docelowo po ustaniu pandemii pozostaną trzy kolejne stanowiska. Oznacza to, że Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii zwiększy na stałe liczbę miejsc z pięciu do ośmiu łóżek. Ponadto zmodernizowano i doposażono  również Medyczne Laboratorium Diagnostyczne. Co szczególnie cieszy, przy izbie przyjęć powstanie pracownia Tomografii Komputerowej. - Jest to sprzęt na miarę XXI wieku. Możemy na miejscu prowadzić diagnostykę radiologiczną oraz tomografię, co daje duży komfort, bo nie będziemy już musieli przewozić pacjentów na badania do innych placówek. Dzięki tej inwestycji dysponujemy nowymi kardiomonitorami i respiratorami, nie wspominając już o łóżkach, które nie były wymieniane od blisko 20 lat. – mówi dr Marcin Morawski, ordynator oddziału intensywnej terapii szpitala w Żorach. - Środki, które pozyskaliśmy dzięki wsparciu zostały także przeznaczone na prace budowlane, dostosowanie pomieszczeń do aktualnych wymogów wywołanych przez pandemię. Dysponujemy zupełnie nowym oddziałem intensywnej terapii i anestezjologii, wyremontowaliśmy laboratorium analityczne, zaś administracja przeniosła się do nowego budynku – podsumowuje Katarzyna Siemieniec, prezes zarządu Miejskiego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Żorach.

Projekt jest dofinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020.

Prawie 2,5 mln zł dodatkowych środków dla żorskiego szpitala!

Zobacz także

Komentarze (1)    dodaj »

  • flamenco

    wszystko pięknie, tylko dlaczego kosztem personelu? Tyle pieniędzy z wszelkich możliwych stron a personel okrada się z wypłaty nadgodzin. Bardzo nieładnie pani prezes.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zory.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.