Wiadomości z Żor

Podsumowanie policyjnych działań "Bezpieczny Pieszy"

  • Dodano: 2023-02-06 16:15

W piątek na terenie Żor odbyły się kolejne w tym roku działania pod nazwą „Bezpieczny Pieszy”. Przez cały dzień policjanci prowadzili wzmożone działania, których bezpośrednim celem jest poprawa bezpieczeństwa pieszych. Za niestosowanie się do obowiązujących przepisów ukarane zostały 32 osoby.

Piątkowe działania "Bezpieczny Pieszy"

Przez cały miniony piątek mundurowi prowadzili działania pn. „Bezpieczny Pieszy”. To już kolejne tego typu działania w bieżącym roku ukierunkowane na poprawę bezpieczeństwa pieszych. W dniu tym szczególną uwagę stróże prawa zwracali na relację pieszych, jak i kierujących pojazdami nieprawidłowo zachowujący się względem niechronionych uczestników ruchu drogowego.

W trakcie działań policjanci ujawnili 28 kierujących i 4 pieszych, którzy dopuścili się wykroczeń drogowych. Piesi najczęściej przechodzili przez jezdnię w miejscach niedozwolonych, a kierujący parkowali swoje pojazdy w sposób zagrażający bezpieczeństwu i utrudniający ruch pieszych.

Pamiętajmy, że bezpieczeństwo na drodze uzależnione jest od respektowania obowiązujących przepisów oraz wspólnej i poprawnej relacji pomiędzy wszystkimi użytkownikami tego ruchu.

Policjanci przypominają o kilku zasadach właściwego parkowania pojazdów:

  • Zatrzymanie i postój pojazdu są dozwolone tylko w miejscu i w warunkach, w których jest on z dostatecznej odległości widoczny dla innych kierujących i nie powoduje zagrożenia bezpieczeństwa ruchu drogowego lub jego utrudnienia.
  • Kierujący pojazdem, zatrzymując pojazd na jezdni, jest obowiązany ustawić go jak najbliżej jej krawędzi oraz równolegle do niej.
  • W czasie postoju na drodze poza obszarem zabudowanym pojazd powinien znajdować się, jeżeli to tylko możliwe, poza jezdnią.
  • Kierujący pojazdem jest obowiązany stosować sposób zatrzymania lub postoju wskazany znakami drogowymi.
  • Kierujący pojazdem jest obowiązany w czasie postoju zabezpieczyć pojazd przed możliwością jego uruchomienia przez osobę niepowołaną oraz zachować inne środki ostrożności niezbędne do uniknięcia wypadku.

Zabrania się zatrzymania pojazdu na przejściu dla pieszych, na przejeździe dla rowerów oraz w odległości mniejszej niż 10 m przed tym przejściem lub przejazdem; na drodze dwukierunkowej o dwóch pasach ruchu zakaz ten obowiązuje także za tym przejściem lub przejazdem.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zory.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również