Wiadomości z Żor

Policjanci przeprowadzili profilaktyczną akcję "Bezpieczny Pieszy"

  • Dodano: 2023-01-30 10:30

Policjanci z ruchu drogowego przeprowadzili w piątek działania pod nazwą „Bezpieczny pieszy”. Przez cały dzień zwracali uwagę na właściwą relację pieszych i kierujących oraz rozdawali odblaskowe elementy. Niekorzystne warunki atmosferyczne i krótszy dzień sprawiają, że piesi na drodze są słabo widoczni dla kierujących, dlatego noszenie odblasków powinno stać się dla pieszych nawykiem.

Noś Odblaski – Świeć przykładem!

Celem działań pn. „Bezpieczny pieszy” jest poprawa bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu i to przede wszystkim do nich skierowana była piątkowa inicjatywa żorskiej Policji. Przy współpracy z Miejskim Ośrodkiem Sportu i Rekreacji w Żorach stróże prawa odwiedzili uczestników „Igrzysk Zimowej Senioriady” – to wyjątkowy program dla osób w wieku 55 lat i więcej, której głównym założeniem jest aktywność połączona z dobrą zabawą.

Uczestnicy prócz możliwości rozmowy o bezpieczeństwie w ruchu drogowym mogli otrzymać odblaskowe elementy, dzięki którym aktywność i poruszanie się po drogach staje się o wiele bezpieczniejsze. Korzystanie w tym czasie z drogi wymaga zwiększonej uwagi jej użytkowników. Policjanci przypominali, że jeśli pieszy porusza się poboczem lub jezdnią powinien chodzić lewą stroną drogi (przodem do nadjeżdżających pojazdów). Niekorzystne warunki atmosferyczne sprawiają, że piesi na drodze są słabo widoczni dla kierujących. Dlatego też noszenie odblasków powinno stać się dla nich nawykiem. W określonych sytuacjach jest też obowiązkiem. Zgodnie z przepisami Prawa o ruchu drogowym piesi, którzy poruszają się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym są, obowiązani używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu.

Zwracając uwagę na właściwą relację pieszych i kierujących, odblaski rozdawali również przechodniom w rejonie przejść i miejsc, w których występowały wcześniej zdarzenia drogowe z udziałem niechronionych uczestników ruchu drogowego.

- Pamiętajmy, że niewielki element odblaskowy może uratować nam życie, ponieważ dzięki niemu jesteśmy widoczni dla kierującego z odległości, która daje kierowcy czas na zmniejszenie prędkości i bezpieczne wyminięcie pieszego - przypominają policjanci.

Policjanci przeprowadzili profilaktyczną akcję "Bezpieczny Pieszy"

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zory.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również