Wiadomości z Żor

Plakat w dłoń! Przegląd plakatu ekologicznego!

  • Dodano: 2020-08-25 08:45, aktualizacja: 2020-08-25 09:00

MOK Żory zachęcamy do udziału w konkursie plakatu ekologicznego - dla zwycięzców przewidziano atrakcyjne nagrody!

Rysujesz, malujesz, projektujesz?Chcesz przyczynić się do oprawy wizualnej ważnego projektu społecznego? Weź udział w konkursie!
 
MOK w ramach projektu Bee Sjesta - zaprasza żorskich i nie tylko żorskich artystów, do wzięcia udziału w Przeglądzie PLAKATU EKOLOGICZNEGO

Plakat jako gatunek wypowiedzi artystycznej zajmuje szczególne miejsce w sztukach wizualnych

W samej jego istocie tkwi potężna siła. Dzięki skrótom myślowym, łączeniu w jedno wielu metaforycznych treści, kompilacji znaków i symboli autor plakatu dzierży w dłoniach niezwykłą "broń"- obraz mogący przekazywać to, co niewyrażalne bądź nieuchwytne w inny sposób. Treść plakatu potrafi skonsternować, wbić w ziemię i wywołać w odbiorcy nieoczekiwaną przemianę, dzięki przekazowi umiejętnie zawartemu w kształtach, kolorach i słowach, a często nawet bez słów. Dlatego właśnie plakatem można powiedzieć tak wiele, czasem mówiąc... niewiele. Oszczędność formy, a maksimum treści - oto plakat idealny, dzieło totalne.

Plakat był, jest i oby zawsze był nadal tak ważny dla społeczeństwa, zmuszając do porzucenia bezrefleksyjności, do działania, do zmian. Plakatem można zawstydzić tego, kto powinien poczuć się zawstydzony; skrytykować - nie hejtując; użyć dobitnych argumentów - nikogo nie obrażając. Jak wiele moglibyśmy osiągnąć, mówiąc do siebie... plakatami.

A zatem: plakaty w dłoń! Plakatem w człowieka! Plakatem w społeczeństwo! Nie atakując jednak ani nie rzucając kamieniami, lecz tłumacząc, pokazując, przekonując. Taka jest nasza misja. Niech szeroko pojęta tematyka plakatu ekologicznego, niewyczerpane źródło inspiracji, kopalnia tematów jakże aktualnych i jeszcze długo priorytetowych - niech uruchomi lawinę sensów ubraną w mistrzowską szatę graficzną i niech porusza wciąż na nowo struny ludzkiej duszy.

Joanna Polok-Babilas
 
PYTANIA?
 
pisz: e.waz@ mok.zory.pl
Projekt finansowany jest ze środków Fundacji JSW.

Plakat w dłoń! Przegląd plakatu ekologicznego!

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zory.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.