Wiadomości z Żor

Nowy cennik i inne zmiany w MZK Jastrzębie-Zdrój

  • Dodano: 2020-03-06 10:15

W marcu w życie weszły zmiany w komunikacji organizowanej przez Międzygminny Związek Komunikacyjny w Jastrzębiu-Zdroju. Najważniejsze z nich to nowy cennik biletów oraz wprowadzenie bezpłatnych przejazdów dla Zasłużonych Honorowych Dawców Krwi.

Ceny biletów autobusowych MZK Jastrzębie-Zdrój nie wzrosły przez ostatnie siedem lat, mimo że koszty komunikacji autobusowej pokrywane przez gminy poszybowały mocno w górę. Od 2013 wzrosły one dwukrotnie. Drastyczny wzrost kosztów firm transportowych i ciągle duża liczba „gapowiczów” - to główne powody konieczności wprowadzenia podwyżki cen biletów. W ten sposób Międzygminny Związek Komunikacyjny z siedzibą w Jastrzębiu-Zdroju dołączył do sporego grona miast i związków komunikacyjnych, które zdecydowały się na ten ruch.

Zanim Zarząd Związku podjął decyzję o wzroście cen, zielone światło do takich działań dali przedstawiciele wszystkich dziesięciu gmin tworzących MZK. Średni wzrost cen biletów jednorazowych wyniósł około 15%. Najniższy dotyczy biletu dobowego kupowanego u kierowcy, którego cena wzrosła o 10%, z 10 do 11 zł. Największy skok zanotujemy kupując bilet na najdłuższych trasach (powyżej 18 przystanków). Jego cena wzrosła z 4,20 zł do 5 zł (wzrost o 19%). Średni wzrost biletów okresowych (miesięcznych, piętnastodniowych i tygodniowych) to około 11%.  O 20 zł wzrosła także opłata dodatkowa, tzw. mandat za jazdę bez ważnego biletu. Od marca gapowicze zapłacą 140 zł.

Poniżej obecny cennik biletów i stawki obowiązujące od marca – porównanie

Czcionką pogrubioną zaznaczono stawki obowiązujące od 1 marca 2010 roku.

Cennik MZK

Zasłużeni Honorowi Dawcy Krwi pojadą za darmo

Bezpłatne przejazdy będą obowiązywać od 1 marca. Z ulgi skorzystają osoby posiadające ważną legitymację Honorowego Dawcy Krwi – Zasłużonego dla Zdrowia Narodu. Na jej podstawie Międzygminny Związek Komunikacyjny wystawi e-bilet uprawniający do darmowych przejazdów na okres 12 miesięcy. Obowiązkiem posiadacza karty jest jej coroczna aktualizacja. W tym celu Honorowy Dawca Krwi powinien przedstawić w MZK informację potwierdzającą miejsce zamieszkania na terenie jednej z gmin, na terenie której ulga obowiązuje. Mówimy tutaj o samorządach tworzących związek (Jastrzębie-Zdrój, Żory, Radlin, Pawłowice, Pszów, Rydułtowy, Mszana, Marklowice, Czerwionka-Leszczyny, Suszec), a także o gminach, które podpisały z MZK stosowne porozumienia na obsługę komunikacyjną (Zebrzydowice, Ornontowice, Świerklany i Orzesze). Co ważne, ulga nie obowiązuje w ramach komunikacji lokalnej organizowanej w Pawłowicach i Suszcu. 

Bilet upoważniający do bezpłatnych przejazdów należy zbliżyć do kasownika bezpośrednio po wejściu do autobusu. Brak zarejestrowania przejazdu będzie traktowany jako jazda bez ważnego biletu. Szacuje się, że obecnie z bezpłatnych przejazdów na terenie działania MZK może skorzystać ok. 800 zasłużonych honorowych dawców krwi.

Pamiętaj o przedłużeniu ważności karty

MZK wychodząc naprzeciw oczekiwaniom pasażerów, zwiększa funkcjonalność systemu e-bilet. Dzięki jego modernizacji, przedłużenie ważności karty jest już możliwe w każdym z ponad stu punktów doładowań biletów MZK. Wystarczy doładować kartę kwotą nie mniejszą niż 5 zł lub kupić bilet okresowy. Ważność karty zostaje przedłużona do 2049 r.

W styczniu tego roku minęło pięć lat od wprowadzenia systemu elektronicznej obsługi pasażerów. Tym samym, karty wydane w początkowej fazie działania systemu straciły ważność. Ich posiadacze powinni je aktualizować przedłużając okres ważności. MZK zaleca pasażerom profilaktyczne sprawdzenie ważności karty w jednym ze 140 punktów doładować (pełna lista na stronie www.mzkjastrzebie.com).      

Możliwe jest także „przenoszenie” środków na jedną kartę z kilku innych e-biletów. Operację wykonamy w punkcie MZK przy Alei Piłsudskiego w Jastrzębiu-Zdroju (budynek Małej Galerii obok Kina Centrum), a także na Dworcu Autobusowym w Wodzisławiu Śląskim. Można to zrobić także w Biurze Obsługi Klienta MZK przy ul. Przemysłowej w Jastrzębiu-Zdroju. Tutaj ponadto możliwe jest wyrobienie nowej karty imiennej.

Obsługa mobilna

Przedłużenie wartości karty będzie możliwe w punktach mobilnych MZK uruchamianych ponownie w kilku gminach. Tutaj także pasażerowie załatwią inne sprawy związane z komunikacją miejską. Punkty będą czynne w godz. 12.00-16.00

  • Radlin – 19 marca w MOSiR.
  • Czerwionka-Leszczyny - 23 marca w Urzędzie Gminy.
  • Pawłowice  - 24 marca w Urzędzie Gminy.
  • Pszów - 25 marca w Urzędzie Gminy.
  • Rydułtowy - 26 marca w Oratorium Św. Józefa przy ul. Plebiscytowej 9.
  • Żory - 27 marca - Centrum Przesiadkowe.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zory.com.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.