Wiadomości z Żor

Niedzielski: rozważamy możliwość przyspieszenia szczepień na Śląsku

  • Dodano: 2021-04-01 09:30, aktualizacja: 2021-04-01 12:06

Rozważamy możliwość przyspieszenia procesu szczepień na Śląsku i relokację pacjentów ze śląskich szpitali drogą lotniczą do innych ośrodków – poinformował w środę szef resortu zdrowia Adam Niedzielski.

Dodał, że do końca tygodnia do innych ośrodków zostanie przetransportowanych 150-170 pacjentów.

W środę wojewoda śląski Jarosław Wieczorek poinformował, że ostatniej doby na Śląsku zanotowano 6092 nowe przypadki zakażenia koronawirusem – najwięcej od początku pandemii. Dodał, że tydzień wcześniej zdiagnozowano 4600 nowych zachorowań. Obecnie w śląskich szpitalach przebywa ponad 4 tys. pacjentów.

Rzeczywiście sytuacja na Śląsku jest bardzo trudna. Mamy do czynienia z taką sytuacją, że Śląsk jest tym regionem, gdzie mamy najwięcej dziennych zachorowań – powiedział w rozmowie z dziennikarzem TVP Info przebywający z wizytą w Katowicach szef resortu zdrowia.

Dodał, że wskaźnikiem mówiącym o złej sytuacji epidemicznej na Śląsku jest również przyrost zachorowań.

Ta dynamika jest cały czas bardzo duża – powiedział.

Niedzielski poinformował, że dlatego spotkał się w środę z wojewodą śląskim Jarosławem Wieczorkiem i z przedstawicielami Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Dodał, że na spotkaniu omówiono m.in. plany przenoszenia pacjentów do ośrodków w innych województwach.

Województwo śląskie potrzebuje wsparcia w zakresie dodatkowej infrastruktury, udostępnienia w sąsiednich regionach możliwości położenia pacjentów ze Śląska, bo niestety mamy do czynienia z taką skalą problemu, która już nie może być samodzielnie rozwiązana – powiedział.

Wskazał też, że do końca tygodnia 150-170 pacjentów będzie przetransportowanych m.in. do ośrodków w Kędzierzynie-Koźlu czy w Radomsku.

Rozpatrujemy już nie tylko transport kołowy przy relokacji, rozpatrujemy także możliwość transportu Lotniczym Pogotowiem Ratunkowym, a jeżeli skala będzie tego wymagała to oczywiście zaangażowanie państwa może być jeszcze większe – zapewnił.

Dodał, że w dyspozycji jest również armia.

Mamy deklarację udostępnienia dla potrzeb medycznych zarówno śmigłowców wojskowych, jak i samolotów transportowych – przekazał.

Zaznaczył, że samoloty te będą wyposażone w instalacje tlenowe, co umożliwi transport pacjentów wymagających takiej aparatury.

Niedzielski zwrócił też uwagę na korzystną lokalizację szpitala tymczasowego – na lotnisku w Pyrzowicach, które – jak zaznaczył – może pełnić funkcję ośrodka, który będzie stabilizował pacjentów przed transportem.

Według szefa MZ, o ile możliwe jest rozbudowanie infrastruktury medycznej, to problemem jest brak personelu.

Zapytany o to, czy w dzisiejszych danych jest coś, co daje "nutkę optymizmu" odpowiedział, że "rzeczywiście jest taki element".

Obserwujemy niewielki, ale spadek zleceń na badania, na wymazy ze strony POZ, a to jest zawsze taki wskaźnik wyprzedzający sytuację. Miejmy nadzieję, że jest to takim przedświątecznym promyczkiem nadziei, który wskazuje na to, że pandemia w najbliższych dniach wyhamuje – powiedział.

Na pytanie o ewentualne przyspieszenie procesu szczepień na Śląsku odpowiedział, że jest to rozważane.

Takie rozwiązanie zastosowaliśmy w woj. warmińsko-mazurskim, kiedy to ono było regionem z największą liczbą zachorowań i myślę, że tutaj przyjmiemy jakieś specjalne rozwiązania na najbliższe dni – powiedział.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zory.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również