Wiadomości z Żor

Nie będzie ekranów akustycznych przy DW 935? Miasto zareagowało na petycję mieszkańców

  • Dodano: 2021-06-01 12:15, aktualizacja: 2021-06-06 20:50

Sytuacja mieszkańców nowego osiedla w sąsiedztwie DW935 w kwestii hałasu sprawiła, że zwrócili się do prezydenta Żor o interwencję i montaż ekranów akustycznych. Jaka jest odpowiedź żorskiego magistratu?

Mowa o odcinku drogi wojewódzkiej nr 935 od ronda Rowieńskiego do ronda Kradziejówka, zwłaszcza na wysokości firmy Extral Aluminium. To właśnie na tej wysokości znajduje się nowe osiedle, zamieszkane dopiero od zeszłego roku, zatem nieruchomości i ich położenie nie mogło być brane pod uwagę w trakcie planowania zasięgu programów ochrony przed hałasem. To właśnie mieszkańcy okolicy wyszli z apelem do prezydenta Żor o montaż ekranów akustycznych w ciągu DW 935.

Ogromne natężenie ruchu samochodów ciężarowych, a co za tym idzie hałasu generowanego przez nie zarówno w dzień i w nocy znacznie obniża komfort mieszkańców nowych nieruchomości przy ulicy Rybnickiej, które są położone w bezpośrednim sąsiedztwie DW 935. Domy położone są w niecce, co oznacza, że jadące z obu stron samochody jadą z górki, przez co przejeżdżają obok nieruchomości i z większą prędkością oraz powodując większy hałas” – czytamy w petycji skierowanej do prezydenta Żor.

Okazuje się również, że zmierzony poziom hałasu zarówno w czasie dnia, jak w nocy przekracza dopuszczalne normy zgodne z obowiązującym Rozporządzeniem Ministra Środowiska z 2007 roku. Jak wyszło w odpowiedzi na interpelację radnego Kazimierza Dajki, na którą powołują się mieszkańcy okolicy, za dnia poziom hałasu w rejonie ul. Rybnickiej i Wygoda – czyli ok. 100 metrów od nieruchomości – wynosi 68,9 dB, a w nocy 62,7 dB. Normy wynoszą odpowiednio 61 dB w porze dziennej i 56 dB w nocy dla hałasu emitowanego przez drogi i linie kolejowe dla terenów zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej.

Badania, na które powołują się mieszkańcy były wykonane blisko 8 lat temu, a od tego czasu natężenie ruchu znacząco wzrosło, co przekłada się wzrost emitowanego hałasu. Mieszkańcy apelują o informację zwrotną o planowanych inwestycjach na DW 935 i rozważenie zlecenia kolejnych badań hałasu, a przede wszystkim postawienia ekranów akustycznych w ciągu drogi.

Znacznie wpłynie to na poprawę komfortu oraz jakości życia wszystkich mieszkańców nieruchomości położonych przy ulicy Rybnickiej, a sąsiadujących z DW935 – piszą mieszkańcy.

Na DW 935 pojawią się nowe ekrany akustyczne? Jest apel mieszkańców nowego osiedla domów jednorodzinnych

Co na apele mieszkańców władze Żor, z prezydentem Waldemarem Sochą, który jest adresatem petycji? Okazuje się, że w 2021 roku nie przewiduje się realizacji inwestycji związanej z montażem ekranów akustycznych.

Zgodnie z przepisami ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 roku Prawo ochrony środowiska, mapy hałasu dla głównych dróg sporządza się co 5 lat. Na przełomie 2016 i 2017 roku wykonano mapy akustyczne dla dróg Miasta Żory, po których porusza się 3 miliony pojazdów rocznie, co stanowiło m.in. podstawę dla obecnie obowiązującego Programu ochrony środowiska przed hałasem dla województwa śląskiego do roku 2023 dla terenów poza aglomeracjami, położonych wzdłuż odcinków dróg o natężeniu ruchu powyżej 3 milionów pojazdów rocznie i odcinków linii kolejowych o ruchu powyżej 30 tys. pociągów rocznie, przyjętego Uchwałą Sejmiku Województwa Śląskiego z dnia 26 sierpnia 2019 roku – informuje prezydent Żor.

Treść tego dokumentu nie przewiduje budowy zabezpieczeń przeciwhałasowych dla drogi DW 935 we wskazanym przez mieszkańców fragmencie między rondem Rowieńskim a rondem Kradziejówka.

Prezydent Miasta Żory obowiązany jest do sporządzenia kolejnej mapy hałasu dla głównych dróg miasta Żory w terminie do 30 czerwca 2022 roku. Przeprowadzone zostaną pomiary hałasu drogowego, w tym z drogi DW 935. W ramach pomiarów jeden z punktów pomiarowych zostanie zlokalizowany w rejonie wskazanych w petycji nieruchomości – wyjaśnił prezydent Żor.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zory.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również