Wiadomości z Żor

Mieszkasz za granicą, a chcesz przeprowadzić rozwód w Polsce? Sprawdź, czy to możliwe

  • Dodano: 2022-03-10 12:45

Ze względu na stale zmieniającą się sytuację społeczno – ekonomiczną wiele par decyduje się na rozpoczęcie nowego życia poza granicami Polski. Kiedy jednak sielanka małżeńska dobiega końca i decydujecie się na rozwód pojawia się pytanie, czy można przeprowadzić go w Polsce, pomimo innego miejsca zamieszkania? Czytaj dalej i poznaj odpowiedź! 

Poznaj jakie przesłanki należy spełnić, aby możliwy był rozwód w Polsce

Na wstępie musisz wiedzieć, że nawet jeśli mieszkasz za granicą, może przysługiwać Ci prawo do rozwodu przed polskim sądem! Uprawnienie danego sądu do orzekania w określonych sprawach nazywamy jurysdykcją. Jurysdykcję sądów polskich kształtują zarówno przepisy Unii Europejskiej jak i przepisy kodeksu postępowania cywilnego (dalej kpc). O tym, które przepisy będą miały zastosowanie w Twoim przypadku decyduje to, czy Twój współmałżonek jest obywatelem jednego z państwa członkowskich Unii Europejskiej. Jeśli jest, a mieszkacie poza granicami Polski, to możesz przeprowadzić rozwód przed sądem polskim, jeśli ostatnim miejscem Twojego zamieszkania z małżonkiem była Polska, a Twój małżonek dalej tam zamieszkuje. Sąd polski będzie także właściwy w sytuacji, jeśli to Twój małżonek wytoczy powództwo o rozwód, a bezpośrednio przed rozpoczęciem postępowania od roku mieszka na terenie Rzeczpospolitej Polskie lub ma tam miejsce zwykłego pobytu lub jeśli Twój małżonek jest obywatelem polskim i ma co najmniej od sześciu miesięcy bezpośrednio przed wszczęciem postępowania miejsce zamieszkania lub miejsce zwykłego pobytu w Rzeczypospolitej Polskiej. Jeśli oboje jesteście obywatelami polskimi i macie miejsce zamieszkania w Polsce jurysdykcja sądów polskich jest wyłączna.

Wszystkie sprawy rozwodowe w Polsce są prowadzone przez sądy okręgowe. Prawidłowo napisany pozew należy złożyć w okręgu tego sądu, gdzie znajdowało się ostatnie wspólne miejsce zamieszkania małżonków. Jak jednak wygląda sytuacja, kiedy małżonkowie nie mieszkają na terenie Rzeczpospolitej Polskiej? Jeżeli mieszkacie za granicą pozew o rozwód należy złożyć do Sądu Najwyższego. To właśnie on wyznaczy właściwy sąd okręgowy do przeprowadzenia postępowania. Oczywiście warto wiedzieć, że możliwe jest złożenie odpowiedniego wniosku o wskazanie sądu, w którym chcesz przeprowadzić rozwód. W większości przypadków Sąd Najwyższy pozytywnie rozpatruje takie prośby. 

Nie możesz stawić na rozprawie? Potrzebujesz adwokata

Kolejną najczęściej pojawiającą się wątpliwością jest to, czy wymagana jest obecność na sprawie rozwodowej? Co do zasady tak. Zgodnie z polską procedurą cywilną sąd ma obowiązek przesłuchać strony i nie może się oprzeć jedynie na uznaniu powództwa lub przyznaniu okoliczności faktycznych. Jeśli to właśnie Ty wnosisz pozew o rozwód i nie stawisz się na pierwszej rozprawie bez usprawiedliwienia nieobecności, postępowanie ulegnie zawieszeniu. Twoja obecność wymagana jest szczególnie wtedy, kiedy sąd będzie wymagał Twojego osobistego stawiennictwa. Dzieje się to najczęściej wtedy, kiedy sędzia wzywa strony na przesłuchanie. Jeśli mieszkasz poza granicami Polski, warto skorzystać z pomocy doświadczonego prawnika, który będzie reprezentował Cię w toku postępowania rozwodowego. Prawnicy z kancelarii Chojka Kancelaria Adwokacka już od wielu lat skutecznie reprezentuje swoich klientów przed sądem. Dzięki dobrej znajomości przepisów prawa rodzinnego, a także pełnemu profesjonalizmowi masz gwarancję, że prawnik godnie będzie reprezentował Twoje interesy. Warto wybrać takiego adwokata, który ma doświadczenie w rozwodach małżonków będących obywatelami równych krajów. Dlatego właśnie posiadanie na miejscu dobrego specjalisty jest tak kluczowe! Nie zwlekaj i umów się na konsultację już dziś! 

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zory.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.