Wiadomości z Żor

MBP nominowana do Najlepszej Przestrzeni Publicznej 2021

  • Dodano: 2021-08-04 07:30, aktualizacja: 2021-08-05 17:10

Nowa siedziba Miejskiej Biblioteki Publicznej w Żorach w historycznym budynku dawnego młyna elektrycznego pośród nominowanych do Najlepszej Przestrzeni Publicznej Województwa Śląskiego 2021. Na obiekt można głosować do końca wakacji.

Z początkiem sierpnia ruszył konkurs publiczności w ramach Najlepszej Przestrzeń Publicznej Województwa Śląskiego 2021. Miejska Biblioteka w Żorach, a zasadniczo jej nowa siedziba jest jedną z 32 propozycji w konkursie, które pomyślnie przeszły weryfikację jury konkursowego.

Mieszkańcy regionu do 30 sierpnia mają możliwość wyboru – ich zdaniem – najlepiej zrealizowanych  w ciągu ostatniego roku inwestycji spośród nominowanych, a realizacja, który uzyska najwięcej głosów poparcia zostanie laureatem Nagrody Publiczności. Na nominowane obiekty głosujemy w trybie 3/2/1 pkt. Łącznie do 22. edycji konkursu zgłoszono 34 wnioski.

Stworzenie nowej siedziby Miejskiej Biblioteki Publicznej było jedną z największych inwestycji w ciągu ostatnich latach dla Żor. Na potrzeby nowej MBP im. Ottona Sterna zaadaptowano niszczejący budynek dawnego młyna elektrycznego na ul. Rybnickiej.

Warto przypomnieć, że czteropiętrowy młyn elektryczny został wzniesiony w 1840 roku, a na początku ubiegłego stulecia zakład działał na najwyższym obrotach do czasu tragicznego pożaru w 1938 roku. Przedsiębiorstwo zakończyło działalność w 2005 roku.

Budynek, usytuowany w samym centrum miasta, zachwyca odwiedzających swoją nowoczesnością i funkcjonalnością. Nowa siedziba jest pełna pięknych i doskonale wyposażonych przestrzeni oraz innowacyjnych rozwiązań – przekonują wnioskodawcy.

Miejska Biblioteka Publiczna w Żorach nominowana do plebiscytu Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Śląskiego 2021. Głosowanie trwa do 30 sierpnia

Miejska Biblioteka Publiczna w Żorach stała się niezwykle nowoczesnym obiektem, który z dawnymi książnicami nie ma praktycznie nic wspólnego. Stworzono tu m.in. wygodną czytelnię prasy, wypożyczalnie dla dzieci, młodzieży i dorosłych, doskonale zaopatrzony dział multimediów, pracownie dla twórców a nawet studio nagraniowe!

Przybyłych zachęca taras z leżakami do czytania na świeżym powietrzu, a wkrótce ma pojawić się również kawiarnia na najwyższym piętrze budynku. Nowa MBP powstała w tym miejscu w ramach Spółdzielni Kultury, a budynek został przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Zamysł i cała inwestycja powstała w ramach projektu „Kolej przedsiębiorczości – rewitalizacja obiektów i przestrzeni dworca PKP i dawnego Młyna Elektrycznego w Żorach – etap II Spółdzielnia Kultury”, który dofinansowano ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Jego całkowita wartość to 12 375 722,22 złotych, a 7 073 228,72 złotych w ramach tej sumy to pieniądze z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Pozostałe 832 144,56 złotych to dotacja z budżetu państwa.

Potężna i całościowa modernizacja nieużywanego od wielu lat obiektu wraz z przystosowaniem pomieszczeń do celów społeczno-kulturalnych nie należała do łatwych zadań.

Powstała siedziba o ciekawej architekturze i optymalnej powierzchni użytkowej, z licznymi multimedialnymi rozwiązaniami i nowoczesnym wystrojem. To przyjazne miejsce, realizujące potrzeby czytelników, ale też dające możliwość miłego spędzenia czasu oraz prowadzenia działań realizujących potrzeby intelektualne, emocjonalne i integracyjne użytkowników z obszaru rewitalizacji – czytamy we wniosku.

Głos na nową siedzibę Miejskiej Biblioteki Publicznej w Żorach można oddać na stronie internetowej plebiscytu NPP Śląskie. Głosowanie mieszkańców zakończy się 30 sierpnia - lepiej się pospieszyć!

Oceny zgłoszonych realizacji, niezależnie od plebiscytu publiczności, dokona jury konkursowe złożone z członków Wojewódzkiej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej, które wybierze laureatów tegorocznej edycji konkursu.

Uroczyste ogłoszenie wyników konkursu NPP 2021 połączone z ogłoszeniem wyników w konkursie Architektura Roku oraz wręczeniem nagród również zeszłorocznym laureatom będzie miało miejsce się jesienią w ramach obchodów Śląskich Dni Architektury.

Joanna ZegarlickaJoanna Zegarlicka
Źródło: Najlepsza Przestrzeń Województwa Śląskiego 2021/własne

Komentarze (1)    dodaj »

  • Darek

    Da się, pewnie. Te przepiekne białe bujane koniki, to koszt około 3000 sztuka. Dzięki, tej wspaniałej centrali poznikały osiedlowe biblioteki do których starsza część społeczności miała bezproblemowy dostęp. Żory siła się na duże miast, ale nim nie są za, to wydaje pieniądze na głupotki typu, rowery gdzie z buta wszędzie mamy 15 minut, scenę przy zabytkowym murze, czy karuzela. Szkoda, że nie zadbali by rynek tętnił życiem, udało się wam wyrzucić buby z rynku, przynajmniej jest tu teraz tak pusto i cichutko. Ps Bibliotek super. Ale trzeba do niej zwozić dzieci na wycieczki.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zory.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również