Wiadomości z Żor

Jesteś objęty kwarantanną - absolutnie nie wychodź z domu!

 • Dodano: 2020-03-26 08:15, aktualizacja: 2020-03-25 10:23

Apelujemy do osób objętych kwarantanną, by w pełni przestrzegały jej zasad i pod żadnym pozorem nie opuszczały mieszkań lub domów określonych, jako miejsce odbywania kwarantanny.

To od Państwa odpowiedzialnego zachowania zależy zdrowie i życie wielu ludzi – nie tylko Państwa ale też otoczenia! Przypominamy, że za złamanie zasad kwarantanny grozi kara w wysokości 30 000 zł.

Uwaga! Osoby objęte kwarantanną pod żadnym pozorem nie mogą pójść do lekarza czy na pogotowie! Takie zachowanie grozi całkowitym zamknięcie placówki opieki zdrowotnej, która w całości będzie musiała zostać objęta kwarantanną. Apelujemy o odpowiedzialne zachowanie i powiadamianie odpowiednich służb telefonicznie!

ZASADY KWARANTANNY

Jeśli wiesz, że miałeś kontakt z chorymi na COVID-19, skontaktuj się telefonicznie ze stacją sanitarno-epidemiologiczną. Całodobowa Infolinia Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Rybniku na temat koronawirusa - tel. 609 519 193.

Przez telefon wypełnisz ankietę wstępnej kwalifikacji w kierunku zakażenia koronawirusem. Ważne, żebyś podał listę osób, z którymi miałeś kontakt od momentu, kiedy miałeś styczność z koronawirusem.

Kwarantanna trwa 14 dni, ale o jej długości decyduje lekarz. UWAGA! Za nieprzestrzeganie kwarantanny grozi mandat karny w wysokości 30 tys. zł.

Przestrzegaj następujących zasad:

 • Zostań w domu – pod żadnym pozorem nie wychodź z domu! Nie przyjmuj nikogo. Jeśli w domu są osoby bliskie, które miały z Tobą kontakt po tym, jak zetknąłeś się z koronawirusem, one też podlegają kwarantannie.
 • Jeśli musisz mieć kontakt z kimś, zachowaj odstęp na 2 metry
 • Wywieś kartkę o kwarantannie na drzwiach/ogrodzeniu.
 • W miarę możliwości powinieneś przebywać w określonym pokoju, a jeśli w domu jest więcej łazienek, korzystaj tylko z jednej. Ogranicz powierzchnię, która będzie wymagała dezynfekcji.
 • Ogranicz kontakt ze zwierzętami domowymi i innymi zwierzętami: Chociaż nie ma doniesień o zachorowaniu zwierząt domowych lub innych zwierząt na COVID-19, nadal zaleca się, aby ograniczać z nimi kontakt. Unikaj szczególnie głaskania, przytulania, całowania lub lizania oraz dzielenia się jedzeniem. Jeśli musisz opiekować się swoim zwierzakiem lub przebywać w jego pobliżu podczas kwarantanny, umyj ręce przed i po kontakcie z nim oraz załóż maskę na twarz.
 • Załóż maskę lub szalik/chustkę na twarz, jeśli ma do Ciebie przyjechać lekarz lub karetka.
 • Przestrzegaj zasad higieny:
  - codziennie czyść wszystkie dotykane powierzchnie: blaty, klamki, armatury łazienkowe, toalety, telefony, klawiatury, tablety i stoliki nocne,
  - codziennie czyść dokładnie łazienkę i kuchnię,
  - pierz swoje rzeczy, pościel, ręczniki, ubrania (jak najczęściej), w temperaturze 60 stopni. Nie używaj niczego, co wymaga prania ręcznego,
  - dezynfekuj miejsca zanieczyszczone płynami ustrojowymi, czyść również wszystkie powierzchnie, które mogą zawierać krew, stolec lub płyny ustrojowe.
  - Używaj środków czyszczących/dezynfekujących zgodnie z instrukcjami na etykiecie. Jeśli sięgnąłeś po produkt, którego na co dzień nie używasz, a który Ci polecono jako skuteczny na wirusy, sprawdź, czy możesz używać tego w pomieszczeniu, w którym przebywają ludzie lub zwierzęta, i czy nie powinieneś przy jego stosowaniu zachować środków ostrożności, np. używać rękawiczek i zapewnić dobrą wentylację.
  - Dbaj o to, by Twój organizm miał zapewnione wszystko, co niezbędne do dobrego funkcjonowania: wysypiaj się, jedz lekkostrawne posiłki z dużą ilością warzyw i owoców, pij dużo wody.
 • Monitoruj swój stan zdrowia:
  - regularnie mierz sobie temperaturę,
  - zastanów się, jak się czujesz, czy nie masz problemów z oddychaniem, bólów mięśni, kaszlu lub innych niepokojących objawów,
  - jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, zasięgnij porady medycznej przez telefon.

Kwarantanna dla powracających

Od 15 marca po powrocie do Polski jesteś zobowiązany poddać się obowiązkowej 14-dniowej kwarantannie.  Kwarantannę odbywasz w swoim miejscu zamieszkania. Jeśli nie masz możliwości odbywania kwarantanny w domu, będziesz ją odbywać we wskazanym Ci przez służby ośrodku (informację uzyskasz podczas przekraczania granicy).

Obowiązkowa kwarantanna nie obowiązuje: 

 • osób z obszarów przygranicznych, które mieszkają w Polsce, ale pracują na co dzień w kraju sąsiednim i które przekraczają granicę regularnie; 
 • zawodowych kierowców transportu towarowego i osobowego wykonujących swoje obowiązki.

Szpitalny niezbędnik

Poniżej publikujemy wykaz podstawowych przedmiotów i przydatnych artykułów, które warto mieć przygotowane przebywając w domowej kwarantannie, na wypadek skierowania do szpitala. Najważniejsze rzeczy to:
- dokument tożsamości
- dokumentacja medyczna
- lista przyjmowanych leków, opcjonalnie leki w przypadku chorób rzadkich
- przybory toaletowe (szczoteczka i pasta do zębów, grzebień, przybory do golenia, środki do higieny intymnej, podpaski, papier toaletowy, szampon, żel, krem do użytku codziennego, ręcznik)
- swobodny strój (dres, pidżama, szlafrok)
- zmienne obuwie (kapcie i klapki pod prysznic)
- bielizna osobista na zmianę
- kubek, talerz, sztućce
- woda mineralna butelkowana

Aplikacja „Kwarantanna domowa”

Kwarantanna domowa to aplikacja, która ułatwia i usprawnia przeprowadzenie obowiązkowej kwarantanny w warunkach domowych. Program umożliwia potwierdzenie miejsca, w którym przebywasz, podstawową ocenę stanu zdrowia i bezpośrednie zgłoszenie zagrożenia. Ułatwia też zaopatrzenie w najpotrzebniejsze artykuły osobom, które nie mają takiej możliwości samodzielnie.

Jak aktywować aplikację? Pobierz aplikację Kwarantanna domowa z App Store lub Google Play. Po jej zainstalowaniu zarejestruj się za pomocą numeru telefonu. Twoje konto zostanie zweryfikowane po wprowadzeniu kodu, który otrzymasz w wiadomości SMS.
Aplikacja za zgodą Użytkownika korzysta z lokalizacji GPS, funkcji robienia zdjęć ze stemplem czasowym, rozpoznawania twarzy, możliwości wypełniania formularzy, wybierania połączenia z infolinią.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.