Wiadomości z Żor

Jak wypadły żorskie szkoły w tegorocznym rankingu miesięcznika „Perspektywy”?

  • Dodano: 2021-01-28 15:30

Miesięcznik „Perspektywy” 27 stycznia 2021 roku opublikował najnowszy ranking uwzględniający 500. najlepszych liceów ogólnokształcących i 300. najlepszych techników w Polsce. Niestety, jury, które sporządziło Ranking Liceów i Techników Perspektywy 2021 nie ma najlepszych wieści dla mieszkańców Żor.

Na liście 500. najlepszych liceów w całej Polsce na 443. pozycji znalazło się I Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Karola Miarki, otrzymując tym samym odznakę Srebrnej Szkoły (to jednak spadek z 382. pozycji, którą szkoła zajmowała w 2020 roku). To niestety najsłabszy wynik „Miarki” w ostatnich trzech latach – w 2019 roku placówka uplasowała się na 349. miejscu.

Ranking 500. najlepszych techników również nie okazał się dla żorskich placówek najlepszy. W tej części badania jakości polskiej edukacji mamy tylko jedną szkołę i jest nią Technikum nr 1 w Zespole Szkół Budowlano-Informatycznych w Żorach. Tu jednak mowa o pozytywach.

Placówka zajęła 461. miejsce, awansując w stosunku do 2020 roku, kiedy znalazła się poza pierwszą pięćsetką. Szkoła otrzymała tym samym tarczę Brązowej Szkoły. Technikum uplasowało się również w Rankingu Maturalnym Techników 2021 na 257. pozycji, co również stanowi awans spoza najlepszych 300 szkół, gdzie znalazło się w 2020 roku i najlepszy wynik szkoły w ciągu ostatnich trzech lat.

Jak wypadły żorskie szkoły w tegorocznym rankingu miesięcznika „Perspektywy”?

Każda z trzech wymienionych placówek znalazła się również w rankingu według województw. „Miarka” uplasowała się na 49. pozycji wśród najlepszych śląskich liceów. W tej części rankingu możemy znaleźć również III LO z Oddziałami Mistrzostwa Sportowego im. Zbigniewa Herberta, które zajęło 121. miejsce (w rankingu głównym znalazło się poza pierwszym tysiącem szkół).

Technikum nr 1 w Zespole Szkół Budowlano-Informatycznych w Żorach zajęło 68. miejsce, a na 106. miejscu znalazło się Technikum nr 2 im. ks. prof. J. Tischnera (w rankingu głównym wypadło poza podstawową pięćsetkę, co stanowi potężny spadek z 277. pozycji zajmowanej w 2020 roku).

Licea ogólnokształcące oceniane są za pomocą trzech kryteriów - sukcesów szkoły w olimpiadach (25 proc. ogólnej oceny), wyników matury z przedmiotów obowiązkowych (30 proc.) i rezultatów z przedmiotów dodatkowych (45 proc.). Do sporządzenia rankingu wykorzystywane są dane ze źródeł zewnętrznych wobec poddanych ocenie szkół.

Ich źródłem są protokoły komitetów głównych olimpiad, zestawienia okręgowych komisji egzaminacyjnych (OKE) z wynikami matur z przedmiotów obowiązkowych i przedmiotów dodatkowych i dane Systemu Informacji Oświatowej. Kryteria oceny techników są niemal identyczne z metodologią stosowaną w przypadku liceów. Dodatkowy czynnik stanowią wyniki egzaminu zawodowego (30 proc. ogólnej oceny).

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zory.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również