Wiadomości z Żor

Jak radzą sobie Żory z gospodarką odpadami w 2022 roku?

  • Dodano: 2022-10-24 07:00, aktualizacja: 2022-10-22 17:05

Dynamiczny rozwój gospodarczy oraz konsumpcyjny styl życia to główne czynniki wpływające na generowaniu coraz to większej ilości odpadów komunalnych. To sprawia, że musimy mierzyć się z nowymi wyzwaniami w zakresie prawidłowego sposobu ich zagospodarowania.

Hierarchia sposobów postępowania z odpadami:

  • Zapobieganie ich powstawaniu
  • Odzysk: przygotowanie odpadów do ponownego użycia bądź poddanie ich recyklingowi
  • Inne metody odzysku np. odzysk energii
  • Unieszkodliwianie

Recykling to odzysk polegający na powtórnym przetworzeniu odpadów w celu uzyskania substancji lub materiałów o przeznaczeniu pierwotnym lub o innym przeznaczeniu. Jest najbardziej preferowanym sposobem zagospodarowania odpadów w sytuacji, gdy nie udało się zapobiec ich powstaniu lub przygotować ich do ponownego użycia.

Niestety nie każdy odpad komunalny podlegający selektywnej zbiórce nadaje się do recyklingu, dlatego bardzo ważne jest, aby procentowy udział masy odebranych od mieszkańców odpadów papieru, metali, tworzyw sztucznych i szkła (pmts) był jak największy.

Gminy mają obowiązek osiągnąć wymagany ustawowo poziom przygotowania do ponownego użycia i recyklingu odpadów komunalnych na podstawie przepisów ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Zgodnie z art. 3b ww. ustawy gminy są obowiązane osiągnąć poziom w wysokości co najmniej:

odzyskodpadow

Za niewywiązanie się z obowiązków ustawowych gminie naliczane są kary administracyjne.

Gminny system selektywnej zbiórka odpadów w Żorach

Poniżej znajduje się porównanie ilości odebranych odpadów w 3 kwartałach 2022 r. oraz 3 kwartałach 2021 r.  (od stycznia do września):

odpady1

odpady 2

Biorąc pod uwagę ilości mieszkańców objętych gminnym systemem gospodarki odpadami średnia ilość zmieszanych odpadów komunalnych wynosiła w 2021 r. 17,38 kg/ miesiąc na mieszkańca oraz w 2022 r. 16,67 kg/miesiąc na mieszkańca   - wytworzyliśmy więc o 0,71 kg/miesiąc mniej odpadów zmieszanych na mieszkańca, co jednak nie ma przełożenia na skuteczność selektywnej zbiórki.

Ilości selektywnej zbiórki odpadów wynosiły w 2021 r. 10,25 kg/miesiąc oraz w 2022 r. 10,32 kg/miesiąc - selektywnie zebraliśmy więc jedynie 0,06 kg/miesiąc na mieszkańca  więcej odpadów pmts (papier, metal, tworzywa sztuczne, szkło) oraz opady ulegające biodegradacji. Oznacza to niewielki wzrost zbiórki odpadów selektywnych względem roku 2021 - zaledwie 1,76%.

Co my jako mieszkańcy możemy zrobić żeby osiągnąć wymagane poziomy recyklingu?

  • Opróżniaj opakowania, które masz zamiar wyrzucić. Kartony po sokach czy mleku oraz plastikowe butelki zgniataj – zajmą wówczas mniej miejsca.
  • Butelek nie zakręcaj zakrętką. Zakrętki wyrzucaj osobno albo zbieraj je na poczet akcji charytatywnych.
  • Nie odklejaj taśm/naklejek z kartonów/zeszytów. Nie wyciągaj zszywek.
  • Segreguj tylko czysty papier, brudny wrzuć do zmieszanych.
  • Niepotrzebne ubrania umieszczaj w pojemnikach na odzież znajdujących się w twojej okolicy.
  • Zanim coś wyrzucisz, sprawdź znaki na opakowaniu. Na produktach często znajduje się instrukcja, do jakiego pojemnika/worka powinny trafić.
  • Do zbierania bioodpadów nie wykorzystuj woreczków biodegradowalnych. Odpady te powinny się one znaleźć bezpośrednio w pojemniku (zabudowa wielorodzinna) lub brązowym worku (zabudowa jednorodzinna).
  • Do odpadów zmieszanych powinno trafić tylko to czego nie da się wysegregować i przetworzyć. Odpady kartonu/plastiku itp. pozyskiwane ze strumienia odpadów zmieszanych mają zupełnie inną wartość niż te pozyskiwane z selektywnej zbiórki, z uwagi na ich zanieczyszczenie.

Biorąc pod uwagę fakt, iż w Żorach osiągnięty poziom odzysku za 2021r. wyniósł 22,84%,zachodzi uzasadniona obawa, iż za 2022r. gminie nie uda się osiągnąć wymaganego przepisami prawa poziomu odzysku.

Pamiętaj, że segregując odpady:

  1. Oszczędzamy energię – odnawianie surowców przeznaczonych do recyklingu zużywa mniej energii niż produkowanie surowców od samego początku.
  2. Ograniczamy emisję dwutlenku węgla – w procesach produkcji.
  3. Przyczyniamy się do mniejszej ilości wysypisk śmieci.
  4. Chronimy lasy i zwierzęta – dzięki recyklingowi zmniejsza się wycinka lasów i drzew.
  5. Ograniczamy koszty gospodarki odpadami – stawki za wywóz odpadów segregowanych są niższe.

Jeśli masz wątpliwości gdzie wyrzucić dany odpad – skorzystaj z aplikacji mobilnej ecoharmonogram.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zory.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również