Wiadomości z Żor

Jak korzystać z wiedzy zawartej w księdze wieczystej?

  • Dodano: 2017-10-26 14:30, aktualizacja: 2017-11-13 12:16

Księga wieczysta jest publiczną ewidencją nieruchomości. Zawiera informacje na temat jej stanu prawnego, które są dla nas szczególnie cenne w sytuacji, gdy zamierzamy zakupić mieszkanie, dom lub działkę. Dostęp do księgi jest jawny, co oznacza, że jako osoby zainteresowane, możemy zapoznać się z jej treścią. Weryfikacja zawartych w niej informacji umożliwi nam bezpieczny zakup i uchroni przed poważnymi kłopotami w przyszłości.

Jak dotrzeć do księgi wieczystej nieruchomości?

Istnieje kilka sposobów dotarcia do księgi wieczystej nieruchomości. Jednym z nich jest złożenie wniosku o wgląd do księgi w prowadzącym ją sądzie rejonowym. To rozwiązanie jest niestety czasochłonne. Znacznie prostsze będzie skorzystanie z wyszukiwarki ksiąg wieczystych dostępnych na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości. By wyszukać daną księgę, musimy znać jej numer. Jeśli go nie posiadamy, z pomocą przyjdzie nam strona Ksiegiwieczyste.edu.pl, która wyjaśni nam, jak dotrzeć do księgi na postawie numeru ewidencyjnego działki lub adresu nieruchomości.

Wiedza ukryta w księdze wieczystej

Księga wieczysta nieruchomości składa się z czterech działów. Każdy z nich odnosi się do innego rodzaju informacji i zasługuje na szczególną uwagę. Pierwszy dział nosi tytuł „Oznaczenie nieruchomości” i zawiera wszelkie dane ewidencyjne działki. Weryfikując je, upewnimy się, że nieruchomość rzeczywiście znajduje się pod wskazanym przez sprzedającego adresem, a jej powierzchnia i liczba pomieszczeń zgodne są ze stanem faktycznym. W pierwszym dziale dowiemy się także m.in. o przynależnej do mieszkania komórce lokatorskiej, garażu czy miejscu parkingowym.

W drugim dziale księgi wieczystej znajdziemy informacje na temat właścicieli nieruchomości. Jeżeli jest ich kilku, będą podane imiona, nazwiska, numery PESEL, a także wyszczególnione udziały w nieruchomości. W przypadku istnienia współwłaścicieli niezbędna jest ich zgoda na sprzedaż nieruchomości.

Trzeci dział księgi wieczystej nosi tytuł „Prawa, roszczenia i ograniczenia”. Znajdziemy w nim wszelkie informacje na temat ograniczeń i służebności względem osób trzecich. Mogą to być dzierżawy, umowy dożywocia, obciążenia komornicze, prawo przejazdu czy prawo pierwokupu.

Ze wszystkich działów księgi wieczystej, ten wzbudza największe emocje. Nic dziwnego – ujawnione w księdze obciążenia hipoteczne powodują, że odstępujemy od zakupu nieruchomości do czasu wykreślenia istniejących na ich temat wpisów. W przeciwnym wypadku może zdarzyć się, że po zakupie nieruchomości zmuszeni będziemy spłacać hipoteki zaciągnięte przez poprzednich właścicieli.

Weryfikując poszczególne działy księgi wieczystej, koniecznie powinniśmy zwrócić uwagę również na wzmianki. Znajdują się na końcu każdego działu i informują nas o złożonych w sądzie rejonowym wnioskach o dokonanie nowego wpisu. Z zakupem nieruchomości należy wstrzymać się do czasu ich wyjaśnienia.

Foto: Fotolia

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zory.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.