Choć podwyżka nie jest ogromna to odczuwalna dla domowych budżetów żorskich rodzin. Podczas listopadowej sesji Rady Miasta radni podjęli decyzje w sprawie podniesienia stawek za wyżywienie w żłobku miejskim.
Wśród uchwał, nad którym głosowano podczas listopadowej sesji Rady Miasta Żory znalazła się zmiana w uchwale nr 525/XL/2022 Rady Miasta Żory z dnia 31 marca 2022 roku w sprawie ustalania wysokości opłat za pobyt dziecka w żłobku założonym przez Miasto Żory oraz maksymalnej wysokości opłaty za wyżywienie.
Miasto zdecydowało się podnieść opłatę z dotychczasowych 8,50 zł do 10 złotych. Powód? Inflacja, która wpływa bezpośrednio na ceny artykułów spożywczych, z których przygotowywane są posiłki dla najmłodszych.
Władze Żor są zobowiązane do podawania dzieciom żywności spełniającej określone normy jakościowe. Posiłki są urozmaicone i pełnowartościowe. Oznacza to jednak przymus wydania przez rodziców kilkudziesięciu złotych więcej w skali roku.
Wzrosła stawka za wyżywienie w żłobku miejskim. Rodzice zapłacą więcej!
Koszty obejmują cztery posiłki: śniadanie, drugie śniadanie, obiad (składający się z dwóch dań) i podwieczorek. Kwota ta obejmuje zakup surowców i produktów potrzebnych do przygotowania posiłków, w tym warzyw, nabiału, chleba, mięsa, ryb. Wszystkie posiłki są przygotowywane z produktów wysokiej jakości. Posiłki, które spożywają dzieci muszą być pełnowartościowe i urozmaicone. W żłobku są dzieci z nietolerancjami pokarmowymi i alergiami, dostają posiłki sporządzone na bazie produktów roślinnych, tak by wartości odżywcze zostały zapewnione. Są to głównie napoje owsiane i jaglane, jogurty owsiany i kokosowe, sery wegańskie oraz produkty bezglutenowe, które są drogie – czytamy w uzasadnieniu uchwały.
Twórcy zmian w prawie lokalnym przekonują, że koszt żywienia dzieci ustalony jest na podstawie analizy kosztów i cen artykułów spożywczych oraz kalkulacji stawki z uwzględnieniem norm żywieniowych wynikających z nowelizacji rozporządzenia Instytutu Żywienia i Żywności z 2021 r. dla dzieci w wieku 3 lat.
Projekt uchwały został poddany konsultacjom, w toku których nie zgłoszono uwag. Za przyjęciem uchwały zagłosowało 20 radnych, jeden wstrzymał się od głosu.