Wiadomości z Żor

Idą podwyżki dla rodziców najmłodszych żorzan. Rada Miasta podniosła stawki za wyżywienie

  • Dodano: 2022-11-28 12:30

Choć podwyżka nie jest ogromna to odczuwalna dla domowych budżetów żorskich rodzin. Podczas listopadowej sesji Rady Miasta radni podjęli decyzje w sprawie podniesienia stawek za wyżywienie w żłobku miejskim.

Wśród uchwał, nad którym głosowano podczas listopadowej sesji Rady Miasta Żory znalazła się zmiana w uchwale nr 525/XL/2022 Rady Miasta Żory z dnia 31 marca 2022 roku w sprawie ustalania wysokości opłat za pobyt dziecka w żłobku założonym przez Miasto Żory oraz maksymalnej wysokości opłaty za wyżywienie.

Miasto zdecydowało się podnieść opłatę z dotychczasowych 8,50 zł do 10 złotych. Powód? Inflacja, która wpływa bezpośrednio na ceny artykułów spożywczych, z których przygotowywane są posiłki dla najmłodszych.

Władze Żor są zobowiązane do podawania dzieciom żywności spełniającej określone normy jakościowe. Posiłki są urozmaicone i pełnowartościowe. Oznacza to jednak przymus wydania przez rodziców kilkudziesięciu złotych więcej w skali roku.

Wzrosła stawka za wyżywienie w żłobku miejskim. Rodzice zapłacą więcej!

Koszty obejmują cztery posiłki: śniadanie, drugie śniadanie, obiad (składający się z dwóch dań) i podwieczorek. Kwota ta obejmuje zakup surowców i produktów potrzebnych do przygotowania posiłków, w tym warzyw, nabiału, chleba, mięsa, ryb. Wszystkie posiłki są przygotowywane z produktów wysokiej jakości. Posiłki, które spożywają dzieci muszą być pełnowartościowe i urozmaicone. W żłobku są dzieci z nietolerancjami pokarmowymi i alergiami, dostają posiłki sporządzone na bazie produktów roślinnych, tak by wartości odżywcze zostały zapewnione. Są to głównie napoje owsiane i jaglane, jogurty owsiany i kokosowe, sery wegańskie oraz produkty bezglutenowe, które są drogie – czytamy w uzasadnieniu uchwały.

Twórcy zmian w prawie lokalnym przekonują, że koszt żywienia dzieci ustalony jest na podstawie analizy kosztów i cen artykułów spożywczych oraz kalkulacji stawki z uwzględnieniem norm żywieniowych wynikających z nowelizacji rozporządzenia Instytutu Żywienia i Żywności z 2021 r. dla dzieci w wieku 3 lat.

Projekt uchwały został poddany konsultacjom, w toku których nie zgłoszono uwag. Za przyjęciem uchwały zagłosowało 20 radnych, jeden wstrzymał się od głosu.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zory.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również