Skok wzwyż to widowiskowa konkurencja techniczna, która może odbywać się zarówno na hali, jak i na otwartym stadionie. W tak zwanych skokach pionowych zawodnicy rozpędzają się na rozbiegu, a następnie wybijają się z jednej stopy i pokonują zawieszoną na wysokości poprzeczkę. Po oddaniu skoku lądują na macie ochronnej.
Czym cechują się skoki?
Skoki to dyscyplina widowiskowa, a zawodnicy biorący w niej udział pokonują bardzo duże wysokości. Każdy z nich ma do wykorzystania trzy próby przypadające na daną wysokość. Mogą oni również przenieść próbę na wyższą wysokość. Niemniej jednak muszą oni pamiętać o tym, że trzy kolejne strącenia poprzeczki na tej samej wysokości lub też kombinacji kilku wysokości prowadzą do ich eliminacji. Zwycięża zawodnik, który w zawodach pokonał najwyższą wysokość. W przypadku, w którym kilku zawodników pokonało tę samą wysokość, zwycięża zawodnik, który podczas rozgrywek miał najmniejszą ilość straceń poprzeczki. Dowiedz się jak prawidłowo wykonać skok wzwyż: https://dogged.eu/skok-wzwyz-jak-go-wykonac-poprawnie/.
Jakie cechy muszą mieć zawodnicy tej dyscypliny sportu?
Skok wzwyż wymaga odwagi, szybkości i siły. Zawodnicy muszą być również zwinni, a także odporni na stres, który podczas zmagań sportowych może być silny.
Jakie są najważniejsze wydarzenia związane ze skokiem wzwyż?
Skoki wzwyż zadebiutowały podczas igrzysk olimpijskich w 1896 roku. Wówczas w zawodach uczestniczyli tylko mężczyźni. Pierwsze zmagania z udziałem kobiet miały miejsce dopiero podczas igrzysk w 1928 roku. Co ciekawe, skok wzwyż to dyscyplina, która na przestrzeni lat podlegała zmianom. Systematycznie następował bowiem rozwój techniki wykonywania skoków, w metody Eastern Cut-off, Western Roll czy Straddle. W chwili obecnej stosowana jest jednak technika Flop Fosbury, która polega na pokonywaniu poprzeczki tyłem przez skoczka. Metoda ta została spopularyzowana przez mistrza olimpijskiego z 1968 r. Dicka Fosbury.
Jakie światowe ikony skoków wzwyż należy wymienić?
Jednym ze światowych mistrzów jest z pewnością Javier Sotomayor, który zdobył złoto olimpijskie podczas Igrzysk Olimpijskich rozgrywanych w Barcelonie w 1992 roku. Na karty historii wpisała się również Iolanda Balas, która zdobywała kolejne tytuły olimpijskie w 1960 i 1964 roku i przez ponad dekadę pozostawała niepokonana w swojej konkurencji.
Polskie gwiazdy skoku wzwyż
Wśród zawodników reprezentujących Polskę na uznanie zasługuje Jacek Wszoła urodzony 30 grudnia 1956 w Warszawie. Wszoła skoki wzwyż zaczął uprawiać w 1971 roku, a już w 1974 zdobył swój pierwszy złoty medal podczas mistrzostw Polski seniorów. Co więcej, podczas późniejszych mistrzostw Europy zajął piąte miejsce. Podczas halowych mistrzostw Europy w Hiszpanii Wszoła zdobył złoty medal, a później złoty medal uniwersjady. W tym samym roku w pucharze świata był trzeci, a w finale pucharu Europy uplasował się na drugim miejscu. Sezon olimpijski 1980 zaczął wyśmienicie, ponieważ zdobył srebrny medal halowych mistrzostw Europy, a podczas mityngu w niemieckim Eberstadt pokonując poprzeczkę zawieszoną na wysokości 2,35 metra ustanowił nowy rekord świata. Podczas Igrzysk Olimpijskich z 1980 roku Wszoła wywalczył srebrny medal. Zajęcie drugiego miejsca potraktował jednak jako porażkę, ponieważ do zawodów przystępował jako ówczesny rekordzista świata. Druga połowa sezonu nie była dla zawodnika pomyślna ponieważ podczas zawodów w Poznaniu doznał kontuzji i zerwał więzadła w stawie skokowym. Powrót do pełnej sprawności zajął ponad półtora roku. Po powrocie do sportu nie odnosił jednak spektakularnych sukcesów, a karierę sportową zakończył w roku 1989. Warto dodać, że zawodnik dwunastokrotnie stawał na podium mistrzostw Polski seniorów. Był również rekordzistą Polski, Europy i świata oraz został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Jakie zasługi dla sportu ma Artur Partyka?
Urodzony 25 lipca 1969 w Stalowej Woli Artur Partyka już jako junior zdobywał złote medale na mistrzostwach Europy i świata. Partyka to trzykrotny olimpijczyk, który medale zdobywał w Barcelonie w 1992 roku oraz w Atlancie w 1996 roku. Poza tym, trzykrotnie zdobywał medale mistrzostw świata rozgrywane na otwartym stadionie. Partyka należał do zawodników, który odnosił sukcesy nie tylko na stadionie, ale również należał do grupy najpopularniejszych polskich sportowców i był laureatem Plebiscytu Przeglądu Sportowego. Do jego osiągnięć należy dwunastokrotne zdobycie tytułu mistrza Polski, trzykrotnego mistrza kraju w hali oraz trzykrotnego rekordzisty Polski. Ustanowiony przez Partykę rekord z 1996 roku wynoszący 2 metry i trzydzieści osiem centymetrów pozostaje aktualnym do teraz.
Gwiazdy kobiecego skoku wzwyż
Gwiazdą kobiecego sportu Kamila Lićwinko. Zawodniczka urodzona w 1996 roku ukończyła Szkołę Mistrzostwa Sportowego w Białymstoku, a w 2005 roku zajęła siódme miejsce w mistrzostwach Europy juniorów. W sezonie 2009 zajęła ósme miejsce podczas halowych mistrzostw Europy w Turynie, a 9 czerwca 2013 podczas Opolskiego Festiwalu Skoków ustanowiła rekord kraju z wynikiem metra dziewięćdziesiąt dziewięć. Podczas mistrzostw świata rozgrywanych w Pekinie w 2015 zawodniczka wyrównała własny rekord Polski, na Igrzyskach Olimpijskich w Rio de Janeiro w 2016 roku zajęła 9. Miejsce, a w 2017 roku w Londynie zdobyła brązowy medal mistrzostw świata. Lićwinko to zawodniczka, która zdobyła osiem złotych medali mistrzostw Polski. Poza tym, ma na swoim koncie trzynaście medali halowych mistrzostw Polski.