Wiadomości z Żor

Ekologiczny piknik z atrakcjami w sobotę w Parku Cegielnia!

  • Dodano: 2024-06-20 12:00

Sobotnią część Festiwalu Górnej Odry w Żorach rozpocznie Piknik Ekologiczny, który o godz. 16:00 wystartuje w Parku Cegielnia! Na dzieci, młodzież oraz dorosłych będzie czekała cała masa atrakcji, związanych z ochroną środowiska, w tym warsztaty, gry terenowe i konkursy z nagrodami!

Piknik Ekologiczny w Żorach

Piknik będzie okazją, by spędzić czas na świeżym powietrzu i włączyć się w działania na rzecz czystego powietrza w naszym regionie. Zaprosimy mieszkańców do gry terenowej pn. „Lufcik na tropie czystego powietrza”, która kierowana jest dla rodzin z dziećmi i młodzieży. Minimalny wiek uczestnika to 7 lat, a drużyny mogą liczyć od 1 do 3 osób. Zgłoszenia będą przyjmowane na miejscu, maksymalnie do 16:30. Każdy uczestnik gry trzyma upominek.  Gra jest organizowana w ramach Projektu Zintegrowanego LIFE „Śląskie. Przywracamy błękit”. Kompleksowa realizacja Programu ochrony powietrza dla województwa śląskiego. Regulamin i formularz zgody na udział w grze można pobrać poniżej.

Mieszkańcy będą mieli też możliwość porozmawiania z przedstawicielem Gminnego Punktu Konsultacyjnego „Czyste Powietrze” i uzyskania informacji na temat dotacji na wymianę źródła ciepła oraz termomodernizacji budynku.

Zaprosimy też mieszkańców do stanowiska, w którym będą mogli  wziąć udział w quizie „Grasz w ZIELONE ?”. Za udział przewidziano ZIELONE nagrody dla uczestników (sadzonki roślin).

Będziemy też mogli zagrać w gry i quizy związane z prawidłową segregacją odpadów oraz zobaczyć jak działa prawdziwa śmieciarka!

Podczas Pikniku Ekologicznego swoje stanowiska przygotuje także Koło Pszczelarzy w Żorach! Będzie można poznać życie pszczół, wziąć udział w ciekawych warsztatach oraz oczywiście spróbować miodów i je zakupić!

Ciekawe atrakcje zapewni też Leśna Szkoła Podstawowa w Żorach. Zaprosi ona dzieci, młodzież i rodziców na krótką lekcję uważności, warsztaty tworzenie „Kijów mocy” oraz frottage liści.

  • Uważność to technika polegająca na skupieniu się na chwili obecnej, co pomaga zredukować stres i zwiększyć świadomość. Można ją praktykować na świeżym powietrzu, co dodatkowo wzmacnia połączenie z naturą.
  • Kije mocy to symboliczne narzędzia, które można ozdabiać naturalnymi materiałami, tj. pióra, kamienie i korzenie. Ta aktywność zachęca do korzystania z darów natury w sposób zrównoważony, podkreślając szacunek dla środowiska.
  • Frottage liści-  technika artystyczna polegająca na odciskaniu faktur  liści na papierze. Pomaga to docenić różnorodność przyrody i promuje ekologiczne podejście do sztuki poprzez wykorzystywanie naturalnych materiałów.

Udział w imprezie jest całkowicie bezpłatny!

Pasek logotypów. Od lewej: Fundusze europejskie na infrastrukturę, klimat i środowisko; Rzeczpospolita Polska; Dofinansowane przez Unię Europejską; Krajowy Plan Odbudowy.
Pasek logotypów. Od lewej: Fundusze europejskie na infrastrukturę, klimat i środowisko; Rzeczpospolita Polska; Dofinansowane przez Unię Europejską; Krajowy Plan Odbudowy.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zory.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również