Wiadomości z Żor

Czy wiesz jak ważne są odblaski?

  • Dodano: 2022-10-07 10:30

Odblaski to elementy, które oświetlane światłem drogowym innego pojazdu powinny być widoczne w nocy przy dobrej przejrzystości powietrza z odległości co najmniej 150 m. Stosowanie elementów odblaskowych podczas wieczornych spacerów sprawia, że dużo szybciej jesteśmy zauważeni przez kierujących... Nie zapominajmy więc, że tak mała rzecz wpływa na naszą widoczność oraz reakcję innych użytkowników dróg.

Świećmy przykładem!

Wraz z jesienią pojawiają się niekorzystne warunki atmosferyczne i wcześnie zapadający zmrok, przez co niechronieni uczestnicy ruchu drogowego na drodze są słabo widoczni dla kierujących. Korzystanie z drogi, gdy panują na niej trudne warunki, wymaga zwiększenia uwagi zarówno przez pieszych, jak i zmotoryzowanych uczestników ruchu drogowego. Noszenie odblasków powinno stać się nawykiem, a w określonych sytuacjach jest też obowiązkiem. Zgodnie z przepisami Prawa o ruchu drogowym piesi, którzy poruszają się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym, są obowiązani używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu. Niewielki element odblaskowy może uratować nam życie, ponieważ dzięki niemu jesteśmy szybciej i lepiej zauważalni dla kierującego z odległości, która daje kierowcy czas na zmniejszenie prędkości i bezpieczne wyminięcie pieszego.

Planując swoje spacery, nie zapominajmy o elementach odblaskowych – świećmy przykładem, realizując motto policyjnej akcji. Pamiętajmy również, że prawidłowo noszone elementy odblaskowe powinny być umieszczone w takim miejscu, aby znalazły się w polu działania świateł samochodowych i były zauważalne dla kierujących nadjeżdżających z obydwu kierunków.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zory.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również