Wiadomości / Atrakcje Śląska Żory  

Pustynia Błędowska – miejsce idealne na spacer oraz relaks!

  • Dodano: 2023-05-29 10:35:00

Pustynia Błędowska pomimo tego, że tak naprawdę nie jest prawdziwą pustynią, swoim niecodziennym krajobrazem przyciąga wiele odwiedzających ją osób. Długie spacery czy relaks na plażowym leżaku to nie wszystko, co można tam robić!

Pustynia Błędowska. Atrakcja Śląska i Małopolski 

Pustynia Błędowska przyciąga do siebie odwiedzających z województwa śląskiego, małopolskiego oraz innych obszarów Polski. Jest to miejsce idealne na wypoczynek czy spacer z dziećmi lub czworonożnymi przyjaciółmi. Niecodzienny krajobraz, rośliny przystosowane do piaskowych gleb, a także bogata fauna pustyni stanowią gratkę dla osób, które lubią obcować z naturą. Miłośnicy pieszych wycieczek mogą udać się na spacer żółtym szlakiem pustynnym, który łączy Błędów i Klucze. Pustynia Błędowska posiada trzy punkty widokowe:

Różę Wiatrów,

Wzgórze Czubatka,

Wzgórze Dąbrówka.

Na dwóch pierwszych obok tarasu widokowego znajdują się kompleksy altanek, a na Róży Wiatrów znajduje się także molo.

Pustynia Błędowska – lokalizacja

Pustynia Błędowska ma ok. 10 km długości i szerokość rozciągającą się do 4 km. Zlokalizowana jest na terenie województwa śląskiego i małopolskiego. Rozciąga się od Dąbrowy Górniczej na zachodzie do gminy Klucze na wschodzie. Od strony północnej graniczy z wsią Chechło, a jej południową część otacza obszar leśny.

Czym tak naprawdę jest i jak powstała Pustynia Błędowska?

Pustynia Błędowska nie jest prawdziwą pustynią. Panuje na niej taki sam wilgotny klimat, jak na terenach, które ją otaczają. Legenda głosi, że pustynia powstała z piasku, który rozsypał diabeł, chcąc zsypać kopalnie ołowiu i srebra. Jak można się domyślić, nie jest to prawda. Do powstania Pustyni Błędowskiej przyczynili się ludzie, wycinający na dużą skalę drzewa. Teren ogołocony z roślinności wystawiony był na nieustanne działanie wiatru oraz promieniowania słonecznego. Takie zjawisko spowodowało dalsze zmiany w terenie oraz powstanie specyficznego mikroklimatu.

Niecodzienna fauna i flora możliwe do zobaczenia na Pustyni Błędowskiej

Pustynia Błędowska daje możliwość zobaczenia gatunków roślin przystosowanych do ciepłego, suchego klimatu oraz gleb piaskowych. Na pustyni można dostrzec między innymi murawy napiaskowe z przewagą traw oraz mchy i porosty.

Do fauny pustyni można zaliczyć ptaki takie jak na przykład świergotek polny, trzmielojad zwyczajny, czy dzięcioł czarny, gady (m.in. gniewosz plamisty, jaszczurka zwinka padalec zwyczajny), płazy oraz bezkręgowce. Miłośnicy pustynnej fauny nie mogą także narzekać na brak owadów. Obserwacja ich zachowań w otoczeniu ogromnej ilości piasku może zachwycić niejedną sceptycznie nastawioną do owadów osobę.

Pustynia Błędowska – ciekawostka

Obszar Pustyni Błędowskiej w latach międzywojennych XX wieku stał się regularnym poligonem. Przeprowadzany na nim ćwiczenia polskiego lotnictwa. Ćwiczenia obejmowały m.in. strzelanie do celów (tarcz lub makiet) umieszczonych na pustyni. Po II wojnie światowej Pustynia Błędowska również była wykorzystywana do ćwiczeń lotnictwa oraz wojsk lądowych. Obecnie teren pustynny wykorzystywany jest do ćwiczeń przez krakowskich spadochroniarzy z 6. Brygady Powietrzno-Desantowej. Osoby odwiedzające Pustynię Błędowską mogą dostrzec znajdujący się na jej terenie sprzęt wojskowy.

Pustynia Błędowska to miejsce bogate między innymi w roślinność, której nie da się zobaczyć w mieście. Swoim niepowtarzalnym krajobrazem zachęca osoby odwiedzające do spacerów lub relaksu. Na pustyni można się między innymi wyciszyć i odpocząć. Jest to propozycja idealna do odwiedzenia przez każdego, również rodziny z dziećmi, które na pewno nie będą się tam nudzić!