Muzeum Ognia to jedna z wizytówek Żor. Charakterystyczny budynek w kształcie płomienia mimo upływu lat niezmiennie przyciąga wzrok i wzbudza zainteresowanie. Właśnie mija dokładnie 10 lat od jego otwarcia! Z tej okazji przygotowano dzień pełen atrakcji i niespodzianek.
10. urodziny Muzeum Ognia
Impreza z okazji 10. urodzin Muzeum Ognia odbędzie się w piątek, 8 listopada o godz. 16:00, oczywiście w Muzeum Ognia przy ul. Katowickiej 3. W programie: zwiedzanie wystawy z profesorem Pożogą, atrakcje i pokazy strażackie, pokazy chemiczne oraz widowiskowy Fire Show! Dodatkowo nie zabraknie słodkości oraz rozmów o przyszłości Muzeum Ognia! Dołączcie do nas i razem uczcijmy tę wyjątkową okazję! Wstęp wolny dla wszystkich gości!
Ogień jest nierozerwalnie związany z historią naszego Miasta, nic więc dziwnego, że stał się też głównym motywem wizerunkowym Żor. Pojawia się w miejskim logo, płomyk jest miejską maskotką, a legendarny Feniks inspiracją statuetki, wręczanej laureatom prestiżowej nagrody miejskiej Phoenix Sariensis. W 2014 roku ogień wszedł namacalnie w krajobraz miasta – w grudniu oficjalnie otwarto wyjątkowy obiekt-płomień, którego podstawową funkcją miała być promocja miasta. Tłumaczy to wybór lokalizacji – przy trasie szybkiego ruchu, tuż obok zjazdu do ścisłego centrum.
Autorem projektu budynku Muzeum Ognia jest pracownia OVO Grąbczewscy Architekci z Katowic. Bryła budynku stanowi autorską interpretację ognia - budynek-płomień. Trzy, niezależnie przepływające obok siebie ściany, pokryte miedzią, mają imitować drżące płomienie. Dach jest płaski, ściany nośne wykonane są z betonu architektonicznego, a strop i stropodach z płyt 2-K, opartych na belkach stalowych. Otwarcie Muzeum Ognia w Żorach było wydarzeniem szeroko komentowanym w świecie architektury. Budynek otrzymał wiele nagród i nominacji:
- obecność w ścisłej trzynastce najbardziej zaskakujących obiektów muzealnych świata portalu o architekturze i wzornictwie Contemporist (obok m.in. Rose Museum w Pekinie i The Broad w Los Angeles),
- nominacja do nagrody im. Miesa van der Rohe2017,
- finalista w konkursie Życie w architekturze 2015 dla Najlepszego Obiektu Architektury w Polsce,
- nominacja do Nagrody Roku SARP 2016 dla Najlepszego Obiektu Architektonicznego w Polsce,
- wyróżnienie w kategorii obiekt użyteczności publicznej 2016,
- nominacja do konkursu 7 nowych Cudów Polski National Geographic,
- nominacja do nagrody Stowarzyszenia Architektów Polskich w kategorii obiekt użyteczności publicznej - obiekt kultury.
W 2019 roku światowej sławy architekt Daniel Libeskind odwiedził Muzeum Ognia, które znalazło się na liście jego trasy po Polsce, będącej częścią obchodów 100-lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości.
W Muzeum Ognia w prosty i atrakcyjny sposób przedstawione są dzieje miasta Żory oraz wiedza na temat ognia i energii od czasów prehistorii do współczesności, z elementami przyszłościowymi. Wystawa muzeum zaprojektowana jest w sposób umożliwiający samodzielne zapoznawanie. Pracownicy Muzeum prowadzą także warsztaty o różnorodnej tematyce. Rocznie obiekt przyjmuje kilkanaście tysięcy zwiedzających, w większości grup zorganizowanych z całego województwa. Przestrzeń wystawiennicza jest atrakcyjną lokalizacją do ekspozycji malarstwa czy fotografii, z czego skwapliwie korzystają artyści. Co roku można tu obejrzeć prace laureatów Międzynarodowego Konkursu Fotograficznego „Portret prawdziwy”. Kameralna sala, w której odbywają się warsztaty i prelekcje, coraz częściej staje się miejscem ekskluzywnych koncertów. Grali tu już m.in. Maciej Tubis, zespół LOR, a w 2024 roku odbywa się cykl koncertów Międzynarodowego Festiwalu Jazzowego VOICINGERS.
Po dekadzie funkcjonowania zarządca budynku, którym jest obecnie Miejski Ośrodek Kultury w Żorach, zmierza do pozyskania środków na przeformułowanie założeń ekspozycji. Dziesiąte Urodziny Muzeum Ognia to idealna okazja, żeby pokazać wizualizacje wystawy, która w ramach nowej koncepcji pozwoli na wprowadzenie nowatorskich rozwiązań na równi z innymi multimedialnymi muzeami.