Powszechnie wiadomo, że praca górnika należy do niebezpiecznych zawodów. Ryzyko utraty zdrowia i życia jest duże, a dowodzą tego niestety liczne wypadki, jakie miały miejsca w kopalniach na całym świecie. Choć władze kopalń węglowych dokładają wielu starań, aby zniwelować ryzyko wystąpienia na przykład wybuchu – w praktyce trudno jest ustrzec się prze takimi sytuacjami.
Prawdą jest, że górnik każdego dnia schodząc pod powierzchnię nie wie jak skończy się jego dzień. Sprawdźmy zatem, jakie zagrożenia wiążą się z wykonywaniem tego zawodu. Są to:
- Ciężka praca fizyczna, jaką jest na pewno praca w kopani jest źródłem dolegliwości takich jak: ból pleców, ramion czy rąk.
- Ruch górotworu takich jak tąpnięcia, zawały, oberwanie się skał ze stropu, wyrzuty gazów i skał.
- Występowania pyłów zwłókniających, metanu oraz wód kopalnianych.
- Ogromny stres, bowiem zagrożenie wypadkowe możliwe jest w każdej chwili.
- Niebezpieczeństwo wypadku spowodowane posługiwaniem się różnymi urządzeniami i maszynami.
Jak już zostało wspomniane wcześniej trudno jest zapobiec wystąpieniu różnych wypadków, ale na pewno wskazane jest podjęcie kroków, które mogą przyczynić się do poprawy bezpieczeństwa pracy.
A zatem jak możemy polepszyć warunki pracy górników?
Na pewno istnieje konieczność używania na terenie kopalń urządzeń i sprzętów, które zostały stworzone do pracy właśnie w warunkach, gdzie ryzyko wystąpienia wybuchu jest bardzo duże. Maszyny te muszą spełniać wymagania ATEX - dyrektywy 94/9/WE.
Konieczne jest również stosowanie urządzeń monitorujących poziom stężenia gazów toksycznych i wybuchowych oraz indywidualne próbniki pyłów.
Dodatkowo każdy górnik powinien posiadać odpowiednie ubranie ochronne, rękawice antywibracyjne czy ochronniki na uszy.
To są oczywiście tylko niektóre zasady jakie powinny być przestrzegane przez górników i nadzorowane przez właścicieli kopalni. Bowiem często do wypadków dochodzi również z błędu człowieka i warto jest z rozsądkiem podchodzić do swojej pracy.