Wiadomości z Żor

Z jakimi problemami wzroku można najczęściej się spotkać?

  • Dodano: 2021-10-19 09:45

Codziennie ktoś dowiaduje się o tym, że będzie musiał nosić soczewki kontaktowe albo okulary, by widzieć lepiej. Przedstawiamy listę najpopularniejszych wad wzroku. Sprawdź, czy nie masz którejś z nich.

Krótkowzroczność i dalekowzroczność – na czym polegają?

Wady wzroku wykrywa się u coraz młodszych osób. Powody mogą być różne – od problemów zdrowotnych po zbyt mocne eksploatowanie narządu wzroku, np. podczas codziennej pracy czy nauki. Przemęczenie wzroku może skutkować różnymi zaburzeniami oraz pojawieniem się wad. Do najpopularniejszych wad wzroku, określanych także jako zaburzenia refrakcji i akomodacji, należą krótkowzroczność i dalekowzroczność. O tych terminach słyszał chyba każdy. Przyjrzyjmy się im lepiej.

Czym jest krótkowzroczność? Krótkowzroczność to taka wada wzroku, która objawia się problemami z widzeniem w dali. Natomiast widzenie z bliska nie sprawia problemów. Aby poradzić sobie z tą wadą warto sięgnąć po odpowiednie okulary, przez co będziesz znowu widzieć wyraźnie. Niska skala przy krótkowzroczności występuje wówczas, gdy wada nie przekracza -3,0 dioptrii. W przypadku skali -4 do -6 mowa już o średniej wadzie. Wysoka wada to przedział pomiędzy -8 do nawet kilkudziesięciu dioptrii.

Dalekowzroczność – co to jest? Bardzo często dalekowzroczność dotyka dzieci i może zanikać wraz z wchodzeniem dziecka w okres dojrzewania. Jeżeli będziesz ignorować objawy związane z dalekowzrocznością, np. rozmazany obraz podczas czytania czy oglądania przedmiotów z bliska, może to skutkować bólami głowy czy nawet pogorszeniem wady. Warto działać jak najszybciej, by uratować wzrok tak szybko, jak to możliwe. O umiarkowanej dalekowzroczności mówimy, gdy wada waha się między +2 a +5 dioptrii. Ciężka dalekowzroczność to wartości przekraczające powyżej 5+ dioptrii. Co do wyboru odpowiednich okularów, pomocą służą specjaliści ze sklepu wokularach.pl.

Problemy ze wzrokiem spowodowane wiekiem

Prezbiopia to naturalnie występujące problemy ze wzrokiem i słabszym widzenie wywołane wiekiem. Dotyka ona najczęściej osoby już około 40. roku życia, choć może pojawić się też wcześniej. Wówczas trwają już procesy starzenia, które doprowadzają do tego, że widzimy coraz gorzej. Prezbiopia bardzo często określana jest mianem starczowzroczności.

Chcąc dobrać odpowiednie okulary w przypadku tej wady, warto sięgnąć po poradę eksperta z serwisu wokularach.pl, który najprawdopodobniej doradzi noszenie okularów progresywnych. W tej wadzie osoba ma nie tylko problemy z widzeniem dalekim, ale także bliskim. Dlatego zamiast mieć dwie pary okularów – do czytania i do codziennego funkcjonowania – lepiej, by postawiła na jedną parę okularów, w której może widzieć bez większych trudności. Oczywiście, noszenia okularów progresywnych należy się nauczyć. Inaczej patrzymy, pod innym kątem, gdy chcemy dostrzec coś w oddali, a w odmienny sposób, gdy mamy ochotę przeczytać książkę.
Do stabilnych wad wzroku należy astygmatyzm. Trzeba jednak go leczyć, by podnieść komfort swojego życia. Bardzo często osoby borykające się z astygmatyzmem wskazują na takie objawy jak pieczenie, bóle głowy czy odczucie przemęczenia oczu. Dlatego warto korzystać z możliwości jaką daje specjalistyczna pomoc. Astygmatyzm sam z siebie raczej nie znika (dzieci mogą być wyjątkiem), dlatego trzeba go korygować, by móc cieszyć się wysokim komfortem życia.

Wiele wad wzroku może nas zupełnie wyłączyć z codziennego funkcjonowania. Wówczas warto zadbać o to, by jak najszybciej się zdiagnozować.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zory.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.