Wiadomości z Żor

Uzależnienie od zakładów bukmacherskich - realny problem wielu graczy

  • Dodano: 2020-06-08 08:45, aktualizacja: 2020-06-08 09:03

Nieodpowiedzialna gra prowadzi do uzależnień. Czy i w jaki sposób firmy bukmacherskie i instytucje państwowe walczą z problemem uzależnienia od hazardu?


 

Rozrywka, adrenalina, „podkręcenie” emocji związanych ze sportowymi wydarzeniami, dodatkowe środki dla klubów i organizacji sportowych, rosnące wpływy do budżetu państwa. To jedna strona medalu. Ta pozytywna.

Jest jednak również strona druga, za którą skrywają się ludzkie dramaty. Bankructwa, rozbite rodziny, depresje, upadek na samo dno. To strona, o której mówi się niewiele, a dla wielu jest kwestią, którą chcieliby przemilczeć, wymazać, zapomnieć.

O ile z tym pierwszym aspektem, przynoszącym pozytywne owoce, gracze, firmy bukmacherskie i organy państwa radzą sobie coraz lepiej, pomnażając zyski i z powodzeniem rozkręcając koniunkturę na zakłady bukmacherskie, to kwestie kładące się cieniem na całej branży bukmacherskiej wymagają ciągłej pracy i aktywnego zaangażowania odpowiednich instytucji.

Gdy rozrywka staje się problemem

W przestrzeni medialnej regularnie pojawiają się świadectwa osób, które „przegrały życie”, lub były tego bliskie, na skutek kompulsywnej gry u bukmachera. Hazard, który miał być niewinną rozrywką i przyjemnym dodatkiem do życia, zawładnął nimi i zaprowadził na manowce. Początki zazwyczaj były podobne. Małe stawki, aspekt towarzyski związany z tym, że znajomi też obstawiali, poza tym obstawiane mecze były szeroko dyskutowane i wzajemnie wymieniano się co ciekawszymi kursami. Z czasem zabawa stała się problemem. Niestety problemem bagatelizowanym do momentu gdy zaczął wymykać się spod kontroli, a gracz znajdował się już o kilka zakładów za daleko. Tymczasem objawy uzależnienia od hazardu można zauważyć już na wczesnym etapie uzależnienia i warto zaakceptować że ma się problem, na etapie gdy poradzenie sobie z nim jest jeszcze nieco łatwiejsze.

Osoby śledzące branżę hazardową, nie tylko jej finansowo - sportowy aspekt, ale dostrzegając cały, szerszy obraz, na pewno poznały wiele historii osób uzależnionych od hazardu, również od zawierania zakładów bukmacherskich. Swego czasu głośnym echem odbiła się historia pewnego dziennikarza sportowego, który opowiedział o swoim upadku. Uczynił to między innymi udzielając mocnego wywiadu Pawłowi Kapuście, a całą rozmowę można przeczytać na stronach sportowych Wirtualnej Polski.

Uzależnienie to mit?

O uzależnieniach od hazardu wiele powiedzieć może również Krzysztof Ostrowski. Były zawodnik między innymi Śląska Wrocław, stworzył klinikę leczenia uzależnień, w której miał okazję spotkać również osoby walczące z uzależnieniem od zakładów bukmacherskich. W artykule, zamieszczonym na portalu Sport.pl, Ostrowski polemizuje ze słowami Zbigniewa Bońka, który kilka lat temu stwierdził, iż "silne uzależnienie od bukmacherki to mit".

Ważna rola ustawodawcy i firm bukmacherskich

W obliczu zagrożeń jakie niesie za sobą pozbawiona kontroli gra u bukmachera, to właśnie na barkach bukmacherów, a także organów regulujących branżę zakładów wzajemnych spoczywa ciężar odpowiedzialności za ograniczenie niepożądanych następstw gry. Ważnym krokiem w kierunku uporządkowania tej kwestii i ustalenia wspólnego frontu walki z uzależnieniami jest regulamin odpowiedzialnej gry, który jest jednym z wymogów warunkujących uzyskanie zezwolenia na organizowanie zakładów wzajemnych. Firma starająca się o takie zezwolenie zobowiązana jest do wdrożenia takiego regulaminu jako jednego z szeregu wymaganych warunków.

Regulamin odpowiedzialnej gry

Regulamin odpowiedzialnej gry polega na wdrożeniu szeregu rozwiązań, które mają na celu zmniejszenie ryzyka popadnięcia w uzależnienie osób korzystających z usług bukmachera. Firma starająca się o uzyskanie zezwolenia, musi m.in. opracować skuteczną procedurę weryfikację wieku swoich klientów, zastosować odpowiednie mechanizmy, uniemożliwiające graczowi kontynuowanie gry po wyczerpaniu środków finansowych czy zapewnić graczom możliwość kontroli własnej aktywności w grze. Ponadto firma bukmacherska powinna w widocznym miejscu na stronie internetowej zamieścić informację o samym podmiocie organizującym zakłady, a także o sposobie kontaktu z nim. Bukmacher powinien również poinformować o fakcie posiadania zezwolenia Ministra Finansów. Obowiązkowe jest również zamieszczenie informacji o zakazie gry osobom niepełnoletnim. Firma oferująca zawieranie zakładów wzajemnych zobowiązana jest przedstawić graczowi jakie ryzyko wiąże się z hazardem i gdzie szukać pomocy w przypadku stwierdzenia oznak uzależnienia.

Zakłady nie dla niepełnoletnich

Zgodnie z ustawą hazardową, zawieranie zakładów jest możliwe wyłącznie po zarejestrowaniu konta gracza u bukmachera. Jednym z warunków przejścia procesu rejestracji jest weryfikacja wieku gracza. Aby potwierdzić ukończenie 18. roku życia gracz zobowiązany jest przesłać skan dowodu osobistego lub innego dokumentu potwierdzającego tożsamość.

Mechanizmy samokontroli

Ustawodawca wymaga od bukmacherów wdrożenia procedury samokontroli gracza, który może nałożyć na siebie limity gry. Limity dotyczą stawki przeznaczonej na zakłady, a także czasu spędzonego na grze. Jest to jeden z elementów polityki budowania wizerunku odpowiedzialnego gracza. Bukmacherzy powinni również edukować i przedstawiać swoim klientom sposoby na wczesne zdiagnozowanie problemów wynikających z uzależnień, a jeśli już takie problemy pojawią się - wskazać instytucje mogące pomóc w takich sytuacjach. Lista instytucji oraz linki do ich stron powinny również znajdować się w regulaminie.

Regulamin odpowiedzialnej gry, to nie to samo, co regulamin gry. Należy rozgraniczać te dwa pojęcia i mieć świadomość co one oznaczają.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zory.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.