Wiadomości z Żor

Uprawa ziemniaków w pojemnikach

  • Dodano: 2021-03-23 12:30

Uprawa ziemniaków nie musi być trudna. Nie potrzeba do tego hektarowego pola czy dużo miejsca w ogrodzie. Pracę można zacząć od bardzo prostej hodowli ziemniaków na tarasie czy balkonie. Jak się do tego zabrać? Przedstawiamy Ci "Poradnik Ogrodniczy" jako portal ogrodniczy z cennymi radami na temat uprawy ziemniaków w pojemnikach.

Przygotowanie miejsca, pojemników oraz bulw

Na początku naszej przygody należy znaleźć w otoczeniu domu/mieszkania miejsce dobrze nasłonecznione, odsłonięte od wiatrów, gdzie bez problemu będą dorastały ziemniaki. Kolejnym krokiem jest zakup lub przygotowanie pojemników. Może to być donica, worek, pudełko kartonowe czy każde inne pudło posiadające na spodzie otwory do odprowadzania wody. Ponadto, pojemnik powinien mieć średnicę większą niż 30 cm oraz głębokość powyżej 30 cm. Najważniejszym jednak procesem jest wybór bulw i wczesny proces ich kiełkowania. Takie sadzeniaki możesz nabyć od lokalnych dostawców, kupić u znajomego gospodarza czy nawet zamówić przez internet.

Kiełkowanie

W lutym, około 1,5 miesiąca przed sadzeniem w pojemnikach sadzeniaki rozkładamy na ciepłym i nasłonecznionym parapecie. Codziennie, delikatnie podlewamy je wodą, zabezpieczając przed więdnięciem. Kiedy ziemniaki zaczynają kiełkować, a pędy mają około 2-3 cm można rozpocząć sadzenie. Należy pamiętać też, by nie robić tego wcześniej niż przed końcem marca/początkiem kwietnia. Dodatkowo, pod koniec procesu kiełkowania, możemy zacząć hartować nasze bulwy, np. otwierając okno, gdy temperatura wynosi nie mniej niż 3-4°C.

Podłoże

Kilka dni przed posadzeniem ziemniaków przygotowujemy podłoże. W tym celu dobrze sprawdzi się przepuszczalna, żyzna ziemia do uprawy warzyw o pH 5.5-6.5. Wsypujemy ją do połowy pojemności naszego pojemnika i codziennie podlewamy przez 3-4 dni, aby uleżała.


 

Sadzenie

Do przygotowanego pojemnika z ziemią wkładamy 3-4 ziemniaki i przykrywamy je ziemią tak, by zakryła nasze bulwy. Dodatkowo, pojemniki zabezpieczamy agrowłókniną, by sadzonki nie zmarzły. Codziennie podlewamy je wodą w niewielkich ilościach. Czasem nawet wystarczy lekkie skrapianie ziemi. Podłoże powinno być cały czas wilgotne, więc czynność podlewania uzależniona jest od temperatury panującej na zewnątrz. Trzeba jednak pamiętać, aby nie dopuścić ani do przesuszenia, ani do przelania roślin. Gdy pędy zaczną przebijać podłoże, należy dosypać troszkę ziemi. Zabieg ten powtarzamy, gdy dojdziemy praktycznie do brzegu naszego pojemnika. Przy uprawie ziemniaków w doniczkach/pudełkach/workach czy innych pojemnikach od czasu do czasu powinniśmy stosować podsypywanie. Kartofle, jak każda inna roślina psiankowata, mają zdolność do wytwarzania korzeni przy kontakcie z podłożem. W miarę wzrostu rośliny powinniśmy więc obsypywać łodygi.

Czas wzrostu ziemniaków

Czas, w którym oczekujemy, doglądamy i pielęgnujemy nasze sadzonki to czas kluczowy. Powinniśmy dbać wtedy nie tylko o odpowiednie nawodnienie, ale także o przypatrywanie się, czy wszystko jest dobrze z młodymi ziemniakami. Szczególnie na tarasach czy balkonach możemy mieć styczność ze zjadaniem roślin przez zarazę ziemniaczaną lub stonkę. Warto więc w tej sytuacji dbać, by w czasie mocnych opadów nie miały one szczególnie wysokiej wilgoci, często wystarczy to, by zapobiec chorobom i zarazom. Warto wspomnieć, iż takich ziemniaków w pojemnikach nie powinno się nawozić, gdyż nadmiar składników w ziemi opóźni dojrzewanie bulw.

Zbiory

Najprzyjemniejszym dla nas okresem są oczywiście zbiory. Można je zacząć, gdy rośliny przekwitną. Wtedy wyciągamy po prostu rośliny z pojemnika i zbieramy nasze ziemniaki. Kwiaty wyrzucamy, a plon nadaje się do jedzenia. Zwykle proces między sadzeniem a zbiorem trwa około 3 miesięcy.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zory.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.