Wiadomości z Żor

Samochód na raty - czy warto? Wady i zalety kredytu samochodowego

  • Dodano: 2022-05-23 06:00, aktualizacja: 2022-05-23 06:03

Niezaprzeczalnie, samochód to już artykuł niemal pierwszej potrzeby. Auto nie jest już towarem luksusowym, ale czymś niezbędnym. Jednak zakup pojazdu to wciąż wiele dla domowego budżetu. Dlatego też możesz kupić samochód - niezależnie czy będzie to auto używane czy nowy samochód z salonu samochodowego - poprzez wygodne finansowanie auta. Czym jest kredyt samochodowy a kredyt klasyczny? Co wpływa na miesięczne raty? Czy samochód na raty jest wciąż popularny? Czy zakup samochodu na raty w salonie samochodowym musi obejmować wkład własny czy może być pozbawiony wpłaty własnej? Jakie są zalety i wady, jeśli chcesz wziąć auto w kredyt?

Kredyt na zakup auta - co musisz wiedzieć?

Modele samochodów zmieniają się dość szybko. Gdy mijasz salon samochodowy, zapewne marzy ci się nowe auto i jego nowszy model. Jednak aby kupić samochód należy mieć na to środki - to oczywiste. Z uwagi na wysoki koszt, wiele z nas wybiera samochód używany, ale czy wiesz, że obie opcje mogą być dla ciebie dostępne w ramach nowej umowy kredytowej?

Zastanawiając się nad kredytem i składając wniosek kredytowy, najczęściej interesują nas niskie raty. Pragniemy podpisać umowę kredytową jak najkorzystniejszą, najlepiej bez wkładu własnego, by później cieszyć się nowym autem.

Przede wszystkim, aby kupić auto możesz wziąć zwykły, klasyczny kredyt gotówkowy (na tzw. dowolny cel) lub skorzystać z kredytu samochodowego. Taki kredyt to przede wszystkim niższy koszt niż opcja gotówkowa, możliwość finansowania całości lub części kosztów samochodu, różne warianty spłaty (raty miesięczne, roczne, balonowe), zabezpieczenie oraz długi okres spłaty (ok 8-10lat).

O kredyt mogą wnioskować firmy i osoby fizyczne, które przy składaniu wniosku wskazują m.in.model, rocznik, cenę pojazdu, a także preferowany okres spłaty czy rodzaj rat. Bank określa także na podstawie dokumentów finansowych, naszą zdolność kredytową i podejmuje decyzję o przyznaniu umowy. Co ważne, jeśli nie masz zdolności kredytowej, nadal możesz się ubiegać o kredyt samochodowy w instytucjach pozabankowych, choć będzie to nieco trudniejsze.

Wybierając kredyt samochodowy możesz wybrać taki z ratą miesięczną (równą lub malejącą), który oferuje także opcję braku wkładu własnego. Możesz też wybrać kredyt 50/50 gdzie pierwszą płatność regulujesz od razu, a drugą po roku albo kredyt balonowy. Ten ostatni polega na tym, że najpierw wpłacasz ok 10-20% wartości auta, potem regulujesz raty miesięczne przez 5 lat, by na końcu ponownie opłacić pozostałą część (30-50%).

Warto też pamiętać od czego będzie zależał całkowity koszt kredytu. Tu ważne są wiek i wartość auta, wysokość wkładu własnego, okres kredytowania czy dodatkowe warunki np. wymóg rocznego przebiegu kilometrów.

Przy okazji, pamiętaj także, że kredyt samochodowy może być zaciągany na samochody używane, jednak tu istotny jest wiek samochodu. Przeważnie banki udzielają kredytów dla pojazdów nie starszych niż 7-8 lat, choć zależy to od poszczególnych instytucji.

Więcej na temat kredytu samochodowego przeczytasz na stronie http://kredytna4kolka.pl/samochod-na-raty/

Czy kupić auto za gotówkę czy kredytować - wady i zalety

Wiele osób sądzi, że kredyty samochodowe są już passe. Jednak wbrew pozorom, wiele ich zalet, wciąż zachęca konsumentów do ich zaciągania. Jakie są zatem największe zalety takiego kredytu?

Jak wspomniano, pierwsza zaleta to niskie koszty, w porównaniu z kredytem gotówkowym. Po drugie, także niższe oprocentowanie co wpływa korzystnie na wyraźnie niższy koszt całego kredytu.

W przypadku kredytu celowego, samochodowego, możemy też zazwyczaj liczyć na wyższą sumę kredytu. Dużym plusem jest także długi okres kredytowania (nawet do 10 lat) oraz możliwość refinansowania także samochodu używanego.

Jakie są zatem wady? Najczęściej kredytobiorcy wskazują na konieczność zabezpieczenia takiego kredytu. Tu najczęściej jest to samochód. Takie zabezpieczenie może mieć formę przewłaszczenia na zabezpieczenie, przewłaszczenia warunkowego, zastawem rejestrowym czy cesją praw w polisy AC.

Druga kwestia to ubezpieczenie - posiadając kredyt, obowiązkowe jest zawarcie polisy AutoCasco, co podnosi nasze roczne koszty utrzymania samochodu.

Po trzecie, zawarcie kredytu wiąże się z szeroką dokumentacją tj. faktury zakupowe, obowiązkowa rejestracja itp.

Kredyt na korzystnych warunkach - gdzie szukać?

Kredyt samochodowy dostępny jest dla firm i klientów indywidualnych. Jednak gdzie szukać najlepszej oferty?

Na naszej stronie internetowej kredytna4kolka.pl znajdziesz nie tylko przydatną bazę wiedzy na temat kredytu samochodowego, ale także masz mozliwość przejrzenia wielu produktów finansowych, oferowanych przez banki.

Sprawdź zatem wysokość raty, dobierz okres kredytowania, zweryfikuj oprocentowanie i wybierz właściwą ofertę dla siebie. Takie porównanie kredytów bywa naprawdę bardzo pomocne, gdy oferta finansowa na rynku jest tak bogata.

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zory.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.