Wiadomości z Żor

Prawdy i mity o kawie

  • Dodano: 2019-01-28 12:00

Czy kawa wpływa dobrze na ludzki organizm? Czy wręcz przeciwnie - może powodować problemy zdrowotne? Dowiedz się, które wielkie prawdy są w rzeczywistości mitami!

Kawa rozpuszczalna to nie kawa!

MIT. Kawa rozpuszczalna ma wielu przeciwników, którzy zarzucają jej m.in. zawartość konserwantów czy tłuszczów trans. Jednak zgodnie z polskim prawem nazwa ta jest zarezerwowana dla zaparzonego i wysuszonego ekstraktu czystej kawy.

Inną kwestią są napoje kawowe, w tym saszetki typu 2in1 lub 3in1. W opakowaniu - oprócz kilku-kilkunastu procent kawy rozpuszczalnej - znajdziesz m.in. utwardzony tłuszcz roślinny, odtłuszczone mleko w proszku, aromaty, stabilizatory, cukier...

Kawa może wpływać pozytywnie na zdrowie

PRAWDA. Kawa - jak niemalże każda substancja - może nam zaszkodzić pod jednym warunkiem: gdy ją przedawkujemy. Jednak spożywana w rozsądnych ilościach na pewno nie wpłynie negatywnie na twoje zdrowie! Kofeina zawarta w kawie jest przecież składnikiem bardzo wielu tabletek przeciwbólowych, ponadto wspiera walkę z alergiami oraz rozszerza oskrzela, dzięki czemu wykorzystuje się ją w leczeniu astmy oskrzelowej.

Od picia kawy można przytyć

MIT. Niektórzy twierdzą, że od kawy można przytyć, bo po każdej filiżance napoju wzdyma im brzuch. Rzeczywiście - kawa zawiera substancje, które mogą podrażniać przewód pokarmowy. Równocześnie jednak zawiera kofeinę, która przyspiesza spalanie kwasów tłuszczowych. Paradoksalnie więc, od picia kawy można nawet schudnąć!

Czy słyszałeś kiedyś o kawie kuloodpornej? Jeśli nie, to koniecznie nadrób zaległości! Tzw. kawa kuloodporna to kawa podawana... z masłem. Jeżeli zastąpisz nią śniadanie, to dostarczysz organizmowi energii, pobudzisz ciało do działania, a także zmniejszysz uczucie łaknienia przez resztę dnia. Więcej na ten temat - blog o kawie kawowy.info.

Kawę można przedawkować

PRAWDA. Najczęściej sięgamy po kawę, aby się pobudzić i zwiększyć efektywność myślenia. Jednak trzeba pamiętać, że ten czarny napój jest źródłem niemałej dawki kofeiny, którą naprawdę nietrudno jest przedawkować! We właściwych proporcjach odsuwa senność, lecz w nadmiarze może przyczynić się m.in. do nerwowości, rozkojarzenia, drgawek, zawrotów głowy, kłopotów ze snem.

Dlatego pamiętaj: dorosła osoba może w ciągu doby spożywać maksymalnie 300 mg kofeiny. Zaleca się więc pić nie więcej niż 2-3 kawy (jedna kawa to ok. 80-140 mg kofeiny).

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zory.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.