Wiadomości z Żor

Okulista a optometrysta- czym się różnią, do kogo iść w celu doboru soczewek lub okularów?

  • Dodano: 2021-08-25 09:30

Okulista, optyk oraz optometrysta dbają o prawidłowego funkcjonowanie narządu wzroku oraz utrzymanie idealnej ostrości widzenia. Każda z tych specjalizacji różni się nieco zakresem działania. Okulista odpowiada przede wszystkim za diagnostykę i leczenie chorób i urazów oczu, a optometrysta koncentruje się na rozpoznawaniu i korekcji wad wzroku. Z kolei optyk odpowiada za realizację recepty wystawionej przez optometrystę. Co można wyczytać z takiej recepty?

Okulista, optometrysta czy optyk?

Istnieje kilka specjalizacji, które koncentrują się wokół zdrowia oczu i zachowaniu ostrości widzenia. Jedną z nich jest bez wątpienia okulista. Wizyty w gabinecie okulisty mają uzasadnienie przede wszystkim wówczas, gdy podejrzewana jest choroba oczu. Takie podejrzenie może nasunąć pojawienie się charakterystycznych objawów – nagłego pogorszenia widzenia, bólu i pieczenia oka. Okulistę należy ponadto odwiedzić po urazie oka, a także wówczas, gdy choroba została już zdiagnozowana i konieczne jest jej leczenie i monitorowanie wzroku.
 
Optometrysta jest ekspertem z zakresu diagnozowania i korygowania wad wzroku. Oznacza to, że specjalista ten nie leczy chorób oczu, ale dopasowuje okulary korekcyjne czy soczewki tak, aby zapewnić nienaganną ostrość widzenia. Optometrysta bada narząd wzroku pod kątem występowania wad wzroku, wykorzystując takie badania jak:

  • pomiar wady wzroku,
  • pomiar krzywizny rogówki,
  • pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego,
  • określenia umiejętności akomodacji.

Po zakończeniu badania optometrysta wystawia receptę na okulary korekcyjne lub soczewki kontaktowe. Z tą receptą pacjent powinien udać się do optyka, który zrealizuje receptę.

Co można wyczytać z recepty na okulary?

Po zbadaniu wzroku przez  optometrystę pacjent otrzymuje receptę na okulary czy soczewki kontaktowe. Odczytanie wady wzroku z recepty nie jest skomplikowane – wystarczy poznać jedynie znaczenie kilku podstawowych parametrów. Jednym z najważniejszych parametrów na recepcie okulistycznej jest bliż oraz dal. Gdy korekcja okularowa wpisana jest do rubryki opisanej jako bliż, oznacza to, że okulary przeznaczone będą do czytania, pisania czy pracy na komputerze. Z kolei rubryka dal oznacza, że okulary potrzebne są do prowadzenia auta czy podczas przebywania poza domem.

Numer sferyczny pokazuje, jak silna musi być korekta. Symbol "-" nad liczbą oznacza krótkowzroczność, podczas gdy symbol "+" oznacza dalekowzroczność. Inne symbole, które można znaleźć w tej sekcji, to symbol 0 lub PLAN, które są używane, gdy nie jest wymagana żadna korekta wzroku.

Dioptria DPT (lub SPH) to parametr optyczny, którego wartość równa jest odwrotności ogniskowej soczewki, wyrażona w metrach.

Cylinder CYL to parametr, który pokazuje, że wymagana jest korekcja astygmatyzmu. Astygmatyzm jest wtedy, gdy przednia część oka jest w kształcie bardziej przypominającym piłkę do rugby niż zwykłą sferę. Jeśli nie masz astygmatyzmu, nie będzie żadnych cyfr zapisanych w miejscu cylindra i osi. Oś OX pokazuje położenie cylindra. Będzie miała wartość między 1 a 180.

PD, czyli rozstaw źrenicy to odległość między punktami środkowymi oka.
ADD, czyli addycja wskazuje różnicę między korekcją do bliży a korekcją do dali. Parametr ten stosowany jest, jeśli potrzebujesz recepty do czytania i jest stosowany dla dwuogniskowych i zmiennoogniskowych soczewek w celu skorygowania prezbiopii.

A co z kształtem oprawek?

Określenie wszystkich parametrów optycznych szkieł okularowych ma ogromne znaczenie dla poprawy komfortu widzenia. Ale warto skupić się także na oprawkach okularów – ich idealne dopasowanie służy nie tylko stworzeniu modnego wizerunku, ale także komfortowi użytkowania http://ioptyk.pl/jak-dobrac-okulary-do-ksztaltu-twarzy/ .
 
Czy twoja twarz jest okrągła, owalna, kwadratowa, diamentowa lub w kształcie serca? Kształt twarzy pomoże Ci określić, które ramki poprawią Twój wygląd. Gdy masz okrągłą twarz, ramki okularów, które są kwadratowe lub prostokątne wydają się być szersze niż okrągła twarz. To może poprawić rysy twarzy, sprawiając, że wydaje się szczuplejsza i dłuższa. Ramki, których należy unikać to ramki bez oprawek, okrągłe ramki i małe ramki podkreślają zaokrąglenie.

Ramki okularowe, które pasują do owalnej twarzy mają mocny most, są szersze niż najszersza część twarzy i mają kształt geometryczny. Ramki, których należy unikać to oprawki oversize, które zakrywają ponad połowę twarzy, zrzucą naturalną równowagę i symetrię owalnej twarzy.

Kwadratowa twarz dobrze wygląda w okularach, które zmiękczają kanciastość i siedzą wysoko na moście nosa. Owalne lub okrągłe okulary zharmonizują wygląd kwadratowej twarzy. Ramki, których należy unikać to modele geometryczne.

Diamentowa twarz najlepiej prezentuje się w ramkach okularów, które są szersze niż kości policzkowe, takie jak okulary kocie oko i owalne. Te ramki podkreślą twoje kości policzkowe i delikatne rysy twarzy. Należy unikać to wąskich ramek, gdyż podkreślają szerokość policzków. Ogromny wybór oprawek okularowych znaleźć można w sklepie internetowym Ioptyk.pl

Twarz w kształcie serca polubi okrągłe okulary lub kwadratowe okulary z zakrzywionymi krawędziami – pomogą odwrócić uwagę od szerokiego, wysokiego czoła. Unikaj zaś jakiegokolwiek stylu lub koloru ramek, które przyciągają uwagę na czoło (zwłaszcza ramek ozdobnych).

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zory.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.